|
|
|
|
 | [ 2010.06.22 ] Samolotem na Warmię i Mazury | | W najbliższy weekend tj. 25-27.06.2010 r. mieszkańcy niektórych rejonów Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny będą mogli obserwować niecodzienne zjawisko, bowiem nad ich głowami pojawią się liczne samoloty.
Załogi lotnicze z różnych stron Polski i Litwy wezmą udział w rajdzie, który jest częścią projektu pod nazwą Inauguracja transgranicznej turystyki lotniczej, realizowanego przez trzy zaprzyjaźnione aerokluby - Aeroklub Krainy Jezior (Polska), Kauno Aeroklubas (Litwa) Marijampolės Aeroklubas (Litwa). Podczas rajdu po lotniskach i lądowiskach Warmii i Mazur piloci-turyści, towarzyszące im osoby, przedstawiciele samorządów, organizatorów turystyki i mediów będą mogli zapoznać się z turystyczną ofertą północno-wschodniej Polski oraz przekonać się o jej walorach przyrodniczo-krajobrazowych obserwując je z lotu ptaka, z lądu i z powierzchni wody jeziora Niegocin i Kisajno. Turystyczne rajdy lotnicze to coraz bardziej popularna forma spędzania czasu przez osoby reprezentujące tzw. lotnictwo ogólne. Piloci realizują swoją pasję, doskonalą swoje umiejętności, a ich bliscy towarzysząc im mogą cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu i jednocześnie korzystać z atrakcji miejsc, do których drogą powietrzną mogą dotrzeć znacznie szybciej, niż tradycyjnymi środkami transportu. Warmia i Mazury to jeden z najpiękniejszych rejonów Polski. Niestety z uwagi na peryferyjne położenie i bardzo słabo rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną, region ten nie wykorzystuje w pełni możliwości rozwoju turystyki. Powszechnie wiadomo, że dzięki komunikacji lotniczej czas podróży znacznie się skraca. Warmia i Mazury posiadają duży potencjał w tej dziedzinie, dzięki sieci lokalnych lotnisk i lądowisk, gotowych na przyjęcie turystów lotników. Czerwcowy rajd lotniczy po lotniskach znajdujących się na obszarze objętym wsparciem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska, z jednej strony pokaże lotnikom, że warto odwiedzić ten region choćby na weekend, a lokalnym organizatorom turystyki i przedstawicielom samorządów, że warto stworzyć ofertę dla tej grupy turystów oraz postrzegać lotniska i lądowiska jako istotny element infrastruktury komunikacyjnej, mający znaczenie dla rozwoju całego regionu.
Organizatorzy zapraszają do osobistych spotkań z Rajdem i odwiedzania lotnisk, na których będą lądować uczestnicy rajdu: Suwałki, Olsztyn Dajtki, Gryźliny, Kikity, Giżycko Mazury Residence, Kętrzyn Wilamowo.
 | | |
|
|
|
|
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.
|
|
|
Aeroklub Krainy Jezior to Aeroklub Regionalny realizujący zadania statutowe Aeroklubu Polskiego. Od 1999 roku skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo i organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych oraz o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
|
|
|
"Inauguracja Transgranicznej Turystyki Lotniczej" to projekt, który Aeroklub Krainy Jezior realizuje wspólnie z zaprzyjaźnionymi aeroklubami z Litwy. Główne wydarzenia projektu, dwa międzynarodowe rajdy - "Po lotniskach Warmii i Mazur" oraz "Po lotniskach Litwy". To nie tylko ciekawa forma wypoczynku dla ich uczestników, ale też promocja dla lokalnych lotnisk i lądowisk w rejonie transgraicznym Polski i Litwy oraz "małego" lotnictwa i przelotów międzyregionalnych, jako nowej atrakcyjnej formy turystyki - lotniczej. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
|
|
|
Fundacja "Military Park" jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na byłym lotnisku super tajnej Kwatery Hitlera Kompleks Edukacyjno-Historyczny, którego celem m.in. jest tworzenie aktywności służącej promocji - popularyzacji obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego oraz organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości.
|
|




|