Refleksje po Mazury AirShow 2013

 

[ 2013.08.06 ] Jubileuszowe Mazury Airshow z sukcesem

15. jubileuszowe Mazury Airshow zakończyło się sukcesem. W ciągu dwóch dni kilkadziesiąt tysięcy widzów podziwiało z wypiekami na twarzy akrobacje indywidualne i zespołowe, samoloty historyczne i współczesne, wodnopłaty i te lądujące tylko na stałym lądzie. W trakcie każdego bloku pokazów podniebne atrakcje zmieniały się na niebie jak w kalejdoskopie, ale rzeczowy komentarz Tadeusza Sznuka pozwalał na świadomą obserwację wszystkiego co się działo. Szersze sprawozdanie już wkrótce, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć w galerii, która będzie w nieustannej rozbudowie.

 

[ 2013.08.08 ] Refleksje organizatora ... po "Mazury AirShow 2013"

Upłynęło już kilka dni od mazurskich pokazów lotniczych! Nadchodzi więc czas na liczne oceny, refleksje i wnioski pewnie ważne  dla kolejnej edycji Mazury AirShow.

Na pełną ocenę będziemy jeszcze musieli poczekać. Jednak chciałbym w pewnym sensie sprowokować wielu zaangażowanych osobiście w przygotowania oraz realizację i czytelników tej aktualności do przesyłania  swoich spostrzeżeń , uwag czy wręcz zgłoszeń gotowości do współpracy już na rzecz Mazury AirShow 2014.

Nie mnie czy nam organizatorom należałoby oceniać atrakcyjność dla obserwatorów programu bloków pokazów. Niech to oceniają osoby mogące  z pewnym dystansem poświęcić się podziwianiu programu prezentacji wielu pilotów. Wielotysięcznych obserwatorów chciałbym przeprosić za zawód występem oczekiwanej  pary samolotów

F-16. Czyniłem starania by było to inaczej ale okazał się , że machina procedur wojskowych jest nie do pokonania  . Argumenty, że osiągnięty efekt braku wyobraźni wywoła negatywne skutki dla Sił Powietrznych , nie przekonywały.


Jednak wielkie słowa podziękowania należą się Panu gen.broni pil. Lechowi Majewskiemu - Dowódcy Sił Powietrznych za decyzję prezentacji podczas Mazury AirShow 2013 Zespołu Akrobacyjnego ORLIK, śmigłowca W-3 Sokół z 2.GPR w Mińsku Mazowieckim i F-16. Poza pewnym niedosytem z powodu F-16 , występy formacji Sił Powietrznych zdobyły sympatię i wielkie uznanie publiczności. Panie Generale dziękujemy w imieniu samorządów Warmii i Mazur, kilkudziesięciotysięcznej publiczności jak i ekipy organizacyjnej za decyzję pokazania wysokiego  poziomu wyszkolenia  pilotów wojskowych. W tym roku obchodzona jest rocznica  85 lat lotnictwa wojskowego pod Biało-Czerwoną Szachownicą . Tak więc występ –udział  Sił Powietrznych dał impuls do przypomnienia tego wydarzenia w społeczeństwie,  w tym obserwatorom mazurskich pokazów lotniczych.

Ważnym elementem naszych pokazów poza już bywającymi u nas  pilotami czy zespołami (jak np.The Flying Bulls) podczas Mazury AirShow 2013 uczestnikami pokazów było wyjątkowo dużo samolotów spełniających kategorię ULM. To bardzo dobry objaw ekspansji lotnictwa ultralekkiego. Czyżby będziemy ścigali się z tendencjami południowych sąsiadów – Czech i Słowacji? Zawsze im tego zazdrościliśmy a teraz coś się „rusza” i u nas. Mimo wielu obiekcji niektórych osób, osobiście jestem zdeklarowanym entuzjastą tej formy realizowania lotniczych marzeń. Dziękuję tym samym, kolegom pilotom za ich obecność  na Mazury AirShow 2013 i gotowość szerszego promowania ultralekkich statków powietrznych.

Fenomenem organizacji  Mazury AirShow 2013 są wolontariusze o bardzo wysokich kwalifikacjach i autentycznie zaangażowanych w jak najlepszą realizację zaplanowanych zadań. Od kierownictwa operacji lotniczych ze Stefanem Wekerem na czele, wielką pracę Tadeusza Sznuka jako komentatora , liczną ekipę na lotnisku Wilamowo koordynowaną przez Adama Dzięcioła  czy w Giżycku  koordynowaną przez Andrzeja Lawendowkiego , w mojej ocenie wszyscy stanęli na wysokości zadania.

To dzięki nim/Wam możemy być dumni z efektów tegorocznej edycji mazurskich pokazów lotniczych. Dziękuję więc za ten olbrzymi i bezinteresowny wkład w budowanie renomy Mazury AirShow . Do wolontariuszy będę miał jeszcze okazję zwrócić się w bezpośredniej formie by stosownie podziękować. Dziś proszę tylko o przyjęcie do wiadomości takiej prawdy: bez Waszej pracy, bez Waszego wysokiego zaangażowania i kompetencji nie mielibyśmy okazji cieszyć się z tego co zostało dokonane. Oczywiście z efektów „Mazury AirShow 2013”!To wspólny Wasz/Nasz sukces i może być powodem do dumy dla każdego niezależnie od zadań-misji jaką podczas „Mazury AirShow 2013” realizował.

Ważnym atutem dla dobrego zrealizowania zamierzeń programowych  powinno być przyzwoite zabezpieczenie finansowe. Ten warunek już tradycyjnie był wyjątkowo trudny do zrealizowania . Natomiast brak środków finansowych to i pewne ograniczenia poziomu realizacji oprawy organizacyjnej jak i wielkie uciążliwości dla organizatorów balansujących na granicy cudotwórstwa. Oczywiście dziękujemy za deklaracje wsparcia przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego kwotą 80 tys. zł. , Miasta Giżycko kwotą 60 tys. zł.  i Gminy Giżycko kwotą 12 300 zł . Wszystkie brutto. Rozumiemy , ze na więcej nie stać a stare powiedzenie  … tak krawiec kraje jak materiału staje… w Województwie Warmińsko – Mazurskim (wspieranym środkami z „Janosikowego”)  jest w tym przypadku adekwatne.

Cenimy sobie również darowiznę Banku MILLENNIUM przekazaną na wsparcie działalności statutowej AKJ  czy zawartą umowę z firmą brokerską MENTOR SA. Ale to jedyne pewne składniki wsparcia finansowego. Nasze próby zachęcenia handlowców funkcjonujących w rejonie pokazów (gdzie przepływały tłumy osób), nie spotkały się ze zrozumieniem (poza czteroma przypadkami) a w ślad za tym wsparciem finansowym , nawet symbolicznym. To smutne, że nawet ci co szczególnie – wymiernie zarabiają w dniach Mazury AirShow są obojętni na apele i prośby organizatorów pokazów. To smutne , ze obserwatorzy pokazów obojętnie przechodzą obok oferty wsparcia nawet symboliczną kwota 5 zł za specjalna widokówkę, która może być miła pamiątką i umożliwić np. zebranie autografów. Oczywiście , że zawsze jeszcze pozostają środki materialne mojej rodziny (mimo narastającego zdziwienia w rodzinie), które pozwalają na regulacje niezbędnych zobowiązań.

 

Mający doświadczenie w organizacji podobnych imprez wiedzą że bez pieniędzy (minimum 500 tys. zł) nie da się dobrze takich pokazów zorganizować. A my nawet połowy nie mając zrealizowaliśmy już 15-sty raz. W dużej części dzięki umowom barterowym np. z City Board Media czy kilkunastoma hotelami oraz wsparciem rzeczowym (transport, nagłośnienie) niektórych samorządów w regionie. Obawiam się , że wiele osób nie ma świadomości o istnieniu naszego najważniejszego problemu jakim jest zabezpieczenie finansowania. Może to z naszej/mojej strony istotny błąd w sposobie  komunikowaniu się z ludźmi biznesu z Giżycka  , mieszkańcami regionu oraz obserwatorami Mazury AirShow. Chętnie skorzystam z podpowiedzi na przyszły rok. Wszystkim , którzy swoim wsparciem pomogli w tym roku serdecznie dziękuję.

Proszę o wybaczenie sposób doboru uzewnętrznienia swoich refleksji ale zaczynając gromadzenie uwag jak i podpowiedzi, powyższe problemy uznałem za ważne by je zasygnalizować.

Kłaniam się nisko wszystkim współtwórcom Mazury AirShow 2013, partnerom, patronom medialnym, wymienionym samorządom, hotelom (rekomendowanym na naszej stronie) i wielu sympatykom naszej działalności. Dziękuję ! Dziękuję ! Dziękuję!

Z wyrazami szacunku ,

Stanisław Tołwiński

[ 2013.08.19 ] Jeszcze o ... "Mazury AirShow 2013"

W poprzednim tekście „Refleksje organizatora …”, dokonując pewnych rozważań ,w końcowym fragmencie napisałem:

 „… Kłaniam się nisko wszystkim współtwórcom Mazury AirShow 2013, partnerom, patronom medialnym, wymienionym samorządom, hotelom (rekomendowanym na naszej stronie) i wielu sympatykom naszej działalności. Dziękuję !  Dziękuję !  Dziękuję! …”.

To wszystko nadal  z należną wdzięcznością podtrzymuje , bo bez wprawdzie ogólnie wymienionych partnerów czy patronów nie byłoby Mazury AirShow. Tym razem chciałbym poświęcić  kilka zdań jednemu z istotnych partnerów , nie tylko nominalnego ale spełniającemu  super  ważne zadanie.

Taką rolę w mazurskich pokazach lotniczych spełnia Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, dynamicznie funkcjonujące stowarzyszenie,  kierowane przez Zbigniewa Kurowickiego  - Prezesa Zarządu.

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w skrócie MOPR  , nie tylko na Mazurach ma już znaczącą pozycje w systemie działań prewencyjno- ratowniczych realizowanych z dobrymi efektami w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. 

 

Zarząd Aeroklubu Krainy Jezior współpracując od lat z MOPR przy organizacji kolejnych edycji pokazów lotniczych nad jeziorem Niegocin , docenia wielki profesjonalizm kierowanych przez Zbyszka Kurowickiego  służb ratowniczych zabezpieczających niezwykle skutecznie strefę pokazów  jak  i  podczas bardzo efektownych pokazów ratowniczych z udziałem śmigłowca Policji.

Mając w pamięci tragiczny wypadek Marka Szufy podczas pikniku 3 lata temu  nad Wisłą, w Płocku  i z tym związane  wnioski zdopingowały organizatorów Mazury AirShow  do dodatkowego  przeszkolenia w otwieraniu kabin, uwalniania pilota  i jego ewakuowania  po  nieprzewidzianym – przymusowym wodowaniu.  Dzięki decyzji Prezesa Kurowickiego , kilkunastu ratowników MOPR przed każdą edycją (od trzech lat) ćwiczy na lotnisku  Wilamowo (pod okiem Szefa Technicznego  Mazury AirShow) otwieranie kabin i różnych systemów  zapięć  pasów . A wszystko to na wszelki wypadek i oby nigdy nie było potrzeby z tych szkoleń skorzystać!

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę jak ważną misje ma do spełnienia i jak znakomicie podczas Mazury AirShow z niej się wywiązuje MOPR. Oczywiście to zasługa wszystkich zaangażowanych w akcje ratowników ale czynią to od lat pod znakomitym kierownictwem  ich Prezesa -Zbyszka Kurowickiego, z duszą  lotnika, nawet posiadającego dużą praktykę na śmigłowcu Kania.

Szanowny Prezesie MOPR! Zbyszku! Mając przyjemność ale i zaszczyt współpracy  z Tobą , z  całą drużyną ratowników MOPR przez wszystkie edycje mazurskich pokazów lotniczych nad jeziorem Niegocin, przyjmij/przyjmijcie koledzy ratownicy  nasze w AKJ zasłużone uznanie oraz  wdzięczność  za  Wasz ,wkład w największe cywilne pokazy lotnicze , specyficzne bo  realizowane na i nad wodą.

 Jako dowód widoczny naszego  (AKJ) uznania wkładu w realizacje wielu już mazurskich pokazów lotniczych było wręczenie dla MOPR   oraz obrębnie dla Prezesa Zbigniewa Kurowickiego okolicznościowego medalu „15 lat Mazurskich Pokazów Lotniczych” wraz ze specjalnym certyfikatem. Będzie co włożyć do reprezentacyjnej gabloty i zawiesić na honorowej ścianie z różnymi dowodami uznania. Bardzo rzetelnie zapracowali na taką formę  uznania – podziękowania  Zarządu AKJ

Mając nadzieję , że naszym kolegom z MOPR  osiągnięty efekt publiczno-medialny  z realizacji Mazury AirShow 2013,  daje (tak jak i nam) również dużo satysfakcji , zasłużenie jako pełnoprawnym współtwórcom wielkiego sukcesu największych cywilnych pokazów lotniczych, liczymy na kontynuacje tej owocnej współpracy  już przy przygotowaniach „Mazury AirShow 2014”, które odbędą się w dniach 2-3 sierpnia 2014 r.

 Dziękując  za istotną obecność ekipy MOPR wśród organizatorów Mazury AirShow 2013, życzę MOPR-owskim patrolom w codziennych zadaniach jak najmniej okazji do wykazania się wysoką sprawnością (co podziwialiśmy podczas pokazów)  i sporo satysfakcji z pełnionej służby .

 

Stanisław Tołwiński

 

Publikacje i listy okolicznoœciowe


strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt