6.X.1954, środa, godz. 13.00, z pasa Lotniska Kętrzyn Wilamowo startuje samolot. Na pokładzie znajduje się ks. Stefan Kardynał Wyszyński. Samolot, oddalając się od 45 minut wcześniej opuszczonego więzienia w Stoczku Warmińskim, obiera kurs na nowe miejsce internowania - Prudnik Śląski.


     Oryginalna treść "Zapisków więziennych"
W hołdzie wybitnym Polakom

"... Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi..."
Stefan Kardynał Wyszyński

Ta głęboka myśl wybitnego Polaka Stefana Kardynała Wyszyńskiego stała się inspiracją dla podjęcia inicjatyw zmierzających do stałego utrwalania w pamięci nowych pokoleń Polaków osoby Prymasa Tysiąclecia, jego związków z Warmią i Mazurami oraz lotniskiem Kętrzyn Wilamowo.

Dla trwałego upamiętnienia 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński jako więzień stanu był przewożony przez nasze lotnisko i odlatywał z jednego miejsca internowania do drugiego, zainicjowałem przy udziale władz samorządowych postawienie pamiątkowego obelisku.

Mając akceptację Jego Eminencji Józefa Kardynała Glempa oraz osobiste zaangażowanie ks. arcybiskupa Edmunda Piszcza b. ordynariusza Archidiecezji Warmińskiej, 6 października 2001 r. w niezwykle uroczystej scenerii odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Poczty sztandarowe Akowców, Sybiraków, kompanie honorowe jednostek wojskowych z Giżycka, Węgorzewa i Straży Granicznej, władze państwowe i samorządowe oraz licznie zabrana ludność z regionu, uczestnicząc w odsłonięciu obelisku oddała hołd pamięci Wielkiemu Polakowi. Uroczystość zakończona mszą polową w hangarze lotniczym w otoczeniu samolotów z udziałem chóru z kościoła Św. Katarzyny i orkiestry wojskowej były bardzo podniosłym i wzruszającym elementem.

"Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego" od 2001 r. został ustanowiony jako stałe święto realizowane każdego roku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.

Z okazji 85 rocznicy utworzenia Aeroklubu Polskiego, w dniu 9.10.2004 r. podczas dorocznych uroczystości "Dnia Pamięci..." został odsłonięty obelisk i tablica w hołdzie lotnikom, którzy zginęli śmiercią lotniczą. Odsłonięcia i poświęcenia dokonał Prymas Polski Józef Kardynał Glemp - również członek Aeroklubu Polskiego - uczestniczący w obchodach "Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego".

Wielkie związki osobiste Prymasa Wyszyńskiego i Kardynała Wojtyły stały się inspiracją dla organizatorów, aby w 2005 r. podczas obchodzenia "Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego" dokonać odsłonięcia obelisku z płaskorzeźbą i tablicą poświęconą "Janowi Pawłowi II - największemu pielgrzymowi lotniczemu świata".

Od 2006 roku doroczne uroczystości utrwalające pamięć o Wielkich Polakach są obchodzone pod nazwą "Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II".

W tym roku już po raz 18-sty jak zwykle obchody "Dnia Pamięci..." odbędą się w uroczystej i bardzo podniosłej atmosferze, na których zapewne nie zabraknie nikogo komu wartości głoszone i postawa obywatelska Prymasa Wyszyńskiego oraz nauki Ojca Świętego są bliskie.

Innowacyjnym pomysłem tegorocznych obchodów jest zorganizowanie poczty lotniczej ze Stoczka Klasztornego na Lotnisko Kętrzyn Wilamowo śmigłowcem AK1-3 Firmy FlyArgo.

Entuzjaści poczty lotniczej będą mieli możliwość pozyskania specjalnych pamiątek na stoisku organizowanym przez Stowarzyszenie Sympatyków Filatelii Maltańskiej.

W dniu 5 października 2018 roku (piątek) zapraszamy wszystkich do Sanktuarium w Stoczku Klasztornym, a w dniu 6 października 2018 r.(sobota) na lotnisko Kętrzyn Wilamowo - by uczcić 64-tą rocznicę pamiętnego odlotu internowanego Prymasa z lotniska Wilamowo - na uroczysty apel o godzinie 12.00 i Polową Mszę Świętą - celebrowaną przez Arcybiskupa Edmunda Piszcza w hangarze lotniczym.

Dajmy przykład młodym pokoleniom kultywowania ideałów i osoby zasłużonych Polaków - Prymasa Tysiąclecia oraz wybitnego Ojca Świętego - Jana Pawła II.

Stanisław Tołwiński Prezes AKJ
PROGRAM OBCHODÓW5 października 2018 roku

Stoczek Klasztorny

Sanktuarium Matki Pokoju

11.00 - Sesja
popularno-naukowa pt.: "Kardynała Stefana Wyszyńskiego do Ojczyzny"

13.30 - Warsztaty dla członków Stowarzyszenia "Civitas Christiana"

16.30 - Różaniec

17.00 - Uroczysta Msza Święta

Po zakończeniu Liturgii przejście z krzyżem
do "Kalwarii Prymasa" w ogrodzie klasztornym, zapalenie Zniczy i odmówienie
modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.


 

6 października 2018 roku

Lotnisko Wilamowo k. Kętrzyna

12.00 - Uroczysty Apel

Okolicznościowe wystąpienia, złożenie kwiatów pod obeliskami,

Apel Pamięci Orężą Polskiego - salwa honorowa

12.30 - Przegrupowanie kompanii honorowej, pocztów sztandarowych i publiczności
do hangaru lotniczego

12.40 - Polowa Msza Święta - w hangarze lotniczym

13.30 - Koncert orkiestry wojskowej

14.00 - "Oferta kulinarna" z wojskowej kuchni

 
Patronami honorowymi "Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II" byli:
Prymas Polski Senior - Józef Kardynał Glemp

List Prymasa

Pożegnanie Józefa Kardynała Glempa

Stanisław Kardynał Dziwisz - wieloletni sekretarz i przyjaciel Ojca Świętego Jana Pawła II

Arcybiskup Edmund Piszcz - (obecnie już Senior) - jeszcze jako Metropolita Warmiński od pierwszych uroczystoœci wspierający organizatorów "Dnia Pamięci..." i zawsze celebrujący Mszę Św. w Hangarze lotniska Kętrzyn WilamowoGaleria zdjęć


Uroczysty apel przy obelisku


Okolicznościowe wystąpienia


Złożenie wieńców i kwiatów


Msza Św.
homilia ks. Arcybiskupa Edmunda Piszcza


Występ Orkiestry wojskowej z Giżycka


Przylot Prymasa Józefa Glempa


Odsłonięcie obelisku poświęconego Lotnikom, którzy zginęli śmiercią lotniczą


Msza Św. w hangarze lotniczym


 


Do pobrania

Organizatorzy

Partnerzy

 

   

Patroni Medialni

   


strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt