[ 2011.08.12 ] Lotnicze "S h o w" w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich!!!

Miniony weekend był prawdziwym świętem fanów podniebnych ewolucji oraz pasjonatów lotnictwa. W Giżycku nad jeziorem Niegocin odbyła się wyjątkowa impreza - Mazury AirShow 2011.

Ostatnie dwa dni były gratką dla wszystkich miłośników lotnictwa. Publiczność zgromadzona nad jeziorem Niegocin mogła podziwiać niezwykłe pokazy lotnicze.


W tym roku w Giżycku można było zobaczyć m.in. The Flying Bulls. Czeska grupa akrobacyjna, której przewodzi niezwykle uzdolniona kobieta - Radka Machova nie pozostawiła wątpliwości, że jest to zespół światowej klasy. Grupa zaprezentowała wiele trudnych figur, w tym tzw. lustro.

Na mazurskim niebie pojawił się również polski zespół Biało-Czerwone Iskry. Pięć wojskowych samolotów odrzutowych pod dowództwem prowadzącego mjr. pil. Tomasza Czerwińskiego dało pokaz możliwości "Iskier" zostawiając na mazurskim niebie smugi dymu w narodowych barwach.

 

Ze względu na charakter imprezy, która odbywała się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nie mogło zabraknąć wodnosamolotów. W tej roli bezkonkurencyjny był samolot Sikorsky S-38 - jedyny latający na świecie egzemplarz słynnego samolotu-amfibii, zwanego też "Latającym Jachtem Odkrywców". Maszyna popularna w latach 20. i 30. XX wieku, wykorzystywana była przez linie lotnicze oraz armię USA. Egzemplarz, który zaprezentował się podczas Mazury AirShow wsławił się również "występem" w filmie "Aviator". Innymi maszyny przystosowanymi do lądowania na wodzie była Cessna 172 na pływakach, ultralekki śmigłowiec wyposażony w pływaki - Kompress CH-7 (ZUT Wrocław) oraz hydromotolotnia.

 

Na mazurach zaprezentowały się również samoloty historyczne, takie jak Luscombe Phantom Silver II, RWD-5 czy Jak-18. Z nowoczesnych konstrukcji można było podziwiać motoszybowiec J-6 Fregata, wiatrakowce Calidus i Xenon oraz polski samolot AT-3. Drugiego dnia pokazów na niebie nad Niegocinem zobaczyliśmy legendarną Dakotę DC-3 - amerykański samolot transportowy, stworzony w 1935 roku na zamówienie American Airlines, uznany za najbardziej bezawaryjny samolot na świecie.


Podczas pokazów lotniczych nie mogło zabraknąć akrobacji. Obok The Flying Bulls wielką klasę pokazał gość z Niemiec - Uwe Zimmerman na samolocie Extra 200S. Także Śląska Grupa Akrobacyjna reprezentowana przez Artura Kielaka i Łukasza Świderskiego na dwóch Extrach 330LX oraz Ireneusz Rozum na samolocie Skybolt 300 pokazali wyśmienitą wiązankę akrobacyjną.


Osoby, które chciały z bliska zobaczyć samoloty biorące udział w pokazach lub porozmawiać z ich pilotami mogli to zrobić na lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Z Wilamowa odbywały się również loty promocyjne dla publiczności nad Mazurami w ramach akcji Mazury Cud Natury.


Poza atrakcjami lotniczymi publiczność mogła podziwiać nocny pokaz sztucznych ogni z portu żeglugi oraz koncerty orkiestry wojskowej w czasie przygotowań do uroczystego otwarcia i zakończenia Mazury AirShow 2011.

 

Refleksje, oceny i podziękowania ... po "Mazury AirShow 2011" !

Warsztaty modelarskie modeli kartonowych

 

Uroczyste Zakończenie Mazury AirShow 2011 w Amfiteatrze w Giżycku
Autor zdjęć: Anna Nestorowicz
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt