[ 2011.10.07 ] Już w sobotę 8 października na lotnisku Wilamowo "Dni Pamięci ..."

Tradycją się stało że w sobotę najbliższa 6 października na lotnisku Wilamowo odbywa się wyjątkowa uroczystość o charakterze patriotyczno-obywatelskim i religijnym a poświęcona wielkim polakom. Geneze uroczystości i jej opis przedstawia załączony poniżej list otwarty Stanisław Tołwińskiego – Prezesa AKJ i ich inicjatora. Zachęcamy do jego przeczytania i skorzystania z zaproszenia na Lotnisko Kętrzyn Wilamowo.

Ku rozwadze ... i w hołdzie wybitnym Polakom!!!


"
...Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi..."
Stefan Kardynał Wyszyński


Ta głęboka myśl wybitnego Polaka, Stefana Kardynała Wyszyńskiego stała się moją inspiracją dla podjęcia inicjatyw zmierzających do stałego utrwalania w pamięci nowych pokoleń Polaków osoby Prymasa Tysiąclecia, jego związków z Warmią i Mazurami oraz lotniskiem Kętrzyn Wilamowo.


Dla trwałego upamiętnienia
6 października 1954 roku,, kiedy to Kardynał Wyszyński jako więzień stanu był przewożony przez nasze lotnisko i odlatywał z jednego miejsca internowania do drugiego, zainicjowałem przy udziale władz samorządowych postawienie pamiątkowego obelisku.

Mając akceptację
Jego Eminencji Józefa Kardynała Glempa oraz osobiste zaangażowanie ks. arcybiskupa Edmunda Piszcza b. ordynariusza Archidiecezji Warmińskiej, 6 października 2001 r. w niezwykle uroczystej scenerii odsłonięto na lotnisku Wilamowo pamiątkową tablicę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Poczty sztandarowe Akowców, Sybiraków, kompanie honorowe jednostek wojskowych z Giżycka, Węgorzewa i Straży Granicznej, władze państwowe i samorządowe oraz licznie zabrana ludność z regionu, uczestnicząc w odsłonięciu obelisku oddała hołd pamięci Wielkiemu Polakowi. Uroczystość zakończona mszą polową w hangarze lotniczym w otoczeniu samolotów z udziałem chóru z kościoła Św. Katarzyny i orkiestry wojskowej były bardzo podniosłym i wzruszającym elementem.


"
Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego" od 2001 r. został ustanowiony jako stałe święto realizowane każdego roku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.

Z okazji 85 rocznicy utworzenia Aeroklubu Polskiego, w dniu 9.10.2004 r. podczas dorocznych uroczystości "Dnia Pamięci..." został odsłonięty obelisk i tablica w hołdzie lotnikom, którzy zginęli śmiercią lotniczą. Odsłonięcia i poświęcenia dokonał Prymas Polski Józef Kardynał Glemp – również członek Aeroklubu Polskiego – uczestniczący w obchodach "Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego".

Obecnie na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, w Plenerowej Galerii Pamięci eksponujemy również kolejne obeliski poświęcone Ofiarom katastrofy samolotu Sił Powietrznych pod Mirosławcem i ostatni postawiony w 2010 roku, ku trwałej pamięci Ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Wielkie związki osobiste Prymasa Wyszyńskiego i Kardynała Wojtyły stały się moją inspiracją, aby w 2005 r. podczas obchodów "Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego" dokonać odsłonięcia obelisku z płaskorzeźbą i tablicą poświęconą "Janowi Pawłowi II – największemu pielgrzymowi lotniczemu świata".


Od 2006 roku doroczne uroczystości utrwalające pamięć o Wielkich Polakach są obchodzone pod nazwą "
Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II".
W tym roku jak zwykle obchody "Dnia Pamięci..." odbędą się w uroczystej i bardzo podniosłej atmosferze, na których zapewne nie zabraknie nikogo komu wartości głoszone i postawa Prymasa Wyszyńskiego oraz nauki Ojca Świętego są bliskie.

W dniu 7 października 2011 roku (piątek)
zapraszamy wszystkich do Sanktuarium w Stoczku Klasztornym, a w dniu 8 października 2011 r. (sobota) na lotnisko Wilamowo, na uroczysty apel o 13.00 i Liturgię Sowa celebrowaną w hangarze lotniczym.

Dajmy przykład młodym pokoleniom kultywowania ideałów i osoby zasłużonych Polaków - Prymasa Tysiąclecia oraz wybitnego Ojca Świętego - Jana Pawła II.
Wszystkich dla których ta inicjatywa ma znaczenie religijne, obywatelskie i edukacyjne, proszę również o jak najszersze upowszechnienie zaplanowanych uroczystości na lotnisku Kętrzyn Wilamowo z jednoczesnym otwartym zaproszeniem do osobistego udziału w zaplanowanych obchodach "Dni Pamięci ..."


Z nadzieją na wspólne ... oddanie hołdu Wybitnym Polakom


Stanisław Tołwiński

Prezes AKJ

Mazury, lotnisko Wilamowo, wrzesień 2011 r.

 
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt