[ 2010.09.29 ] Jubileuszowe obchody „Dni Pamięci ...”
 Już po raz 10-ty w  dniu 9 października br. na lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbędą się wyjątkowe uroczystości! Nasi przyjaciele wiedzą że każdego roku w październikowa sobotę (najbliższą 9.X.) obchodzimy „Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II".
To uroczystość o charakterze patriotyczno-obywatelskim i religijnym poświęcona utrwalaniu pamięci wielkiego Polaka - Prymasa 1000-lecia, a od 2006 roku także pamięci Jana Pawła II- największego pielgrzyma lotniczego świata.
Dla niewtajemniczonych warto wyjaśnić  ,że Stefan Kardynał Wyszyński w okresie swego internowania  dnia 6 października 1954 r. był w asyście strażników „przymusowym” gościem naszego lotniska skąd odlatywał do innego miejsca odosobnienia. Ta okoliczność była dla nas istotną inspiracją wyboru okresu kultywowania na lotnisku pamięci o Prymasie 1000-lecia. W programie zawsze tradycyjnie uroczysty Apel z udziałem pocztów sztandarowych i kompanii honorowych podczas którego następuje oddanie hołdu pamięci przez złożenie kwiatów pod obeliskami na których są wmurowane okolicznościowe tablice poświęcone Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu i Ojcu Świętemu -Janowi Pawłowi II.
Po bardzo emocjonalnym i wzruszającym Apelu następnym elementem obchodów jak zwykle będzie Msza Święta w hangarze lotniczym, celebrowana z wojskową asystą przez wyjątkową osobowość  duchowną  i wielkiego przyjaciela lotniska Wilamowo - Arcybiskupa Seniora Edmunda Piszcza .

Tradycyjnie Patronatem Honorowym obchodów jest  Prymas Senior -Józef Kardynał Glemp  oraz od 2008 roku również Stanisław Kardynał Dziwisz zasłużony w wieloletniej służbie Ojcu Świętemu.
Wszystkich którym ideały tytułowych bohaterów uroczystości są bliskie ,zapraszamy w dniu 9 października na Lotnisko Kętrzyn Wilamowo. Początek uroczystości o godzinie 12 00.Więcej informacji na www.lotniskoketrzyn.pl/kardynal.php

Udziałem w uroczystościach i również osobistą postawą dajmy przykład młodym pokoleniom jak należy kultywować pamięć o Wielkich Polakach, jak ich ideały szerzej upowszechniać a życiowe dokonania i wielkie osobowości  wskazywać w procesie obywatelskiego wychowania jako wzorce osobowe godne naśladowania. Ten dalekowzroczny obywatelski cel zawsze przyświecał i nadal przyświeca organizatorom „Dni Pamięci ...”.Koleżanki i kolegów pilotów zachęcam do zaplanowania specjalnego (poznawczo-refleksyjnego) weekendu (8-10.X.) w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich  a przynajmniej odwiedźcie Lotnisko Kętrzyn Wilamowo w dniu 9 października.
A więc do zobaczenia na lotnisku podczas najbliższych uroczystości !!!

Stanisław Tołwiński

A oto kilka zdjęć z uroczystości w 2009 roku:strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt