[ 2013.06.11 ] Kolejne urodziny Aeroklubu Krainy Jezior … odbyły się w słonecznej pogodzie! Święto AKJ … zaliczone!
Mazurskie Manewry Techniczno – Obronne … zakończone!

Tradycja stało się obchodzenie Święta AKJ w dniu 11 czerwca , nawiązując do dnia rozpoczęcia działalności Aeroklubu Kętrzyńskiego , póżniej nazwanego Aeroklub Krainy Jezior. W tym dniu lotnisko „staje otworem” szczególnie dla młodzieży zainteresowanej historia lotniska i działalnością aeroklubu.
W tym roku na ten dzień zostały zaplanowane przez Fundację „Military Park” (której fundatorem jest Stanisław Tołwiński ,właściciel lotniska i Prezes AKJ) Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne – zaadresowane do młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Między innymi również i z takiej to intencji wczoraj (11.06.13) odbyła się kolejna edycja Mazurskich Manewrów Techniczno – Obronnych. O godzinie 9:00 rozpoczęły się zapisy uczestników. Chętnych nie barkowało do wzięcia udziału w rozmaitych konkurencjach a zmaganiom sprzyjała słoneczna pogoda. Po przywitaniu uczestników przez Prezesa Stanisław Tołwińskiego  i wysłuchaniu wskazówek sędziów dotyczących przebiegu poszczególnych konkurencji oraz spraw bezpieczeństwa zapisani uczestnicy „manewrów” stanęli do rywalizacji.  

 Tegoroczne Mazurskie Manewry Techniczno – Obronne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy próbowali swoich sił w strzelaniu z broni pneumatycznej oraz łuku, odważniejsi (otwarci na inne -niespodziewane wyzwania) mieli możliwość uczestniczenia w wielozadaniowym biegu na orientację, który obejmował trasę około 3km. Ciekawą konkurencją był również rzut granatem co wbrew pozorom nie okazało się łatwym zadaniem. Ponad to konkurencja wojskowa, bieg po t.zw.kopercie oraz bieg 10x10.

 Miłym akcentem uzupełniającym podczas całej imprezy była akcja informacyjna na temat Narodowych Sił Rezerwowych, którą zorganizował Wydział Rekrutacji z WKU w Lidzbarku Warmińskim. Delegacja dziewczyn z Wojskowej Komendy Uzupełnień również brała aktywny udział w wielozadaniowym biegu na orientację ale oczywiście w kategorii seniorzy.

 W przerwach realizacji programu  konkurencji, na wszystkich uczestników i osoby kibicujące czekał pyszny wojskowy bigos wydawany wprost z kuchni polowej. Niektórzy (przebieglejsi)  a może bardziej wycieńczeni lub strudzeni wysiłkiem konkurencji biegu na orientacje ,nawet repetowali pobranie bigosu

Ponieważ były to również urodziny AKJ, hangar lotniczy, samoloty i wiedza lotnicza „stała otworem” . Uczestnicy Mazurskich Manewrów Techniczno – Obronnych  mogli dowiedzieć się również wiele ciekawostek dotyczących lotniska i jego historii. Była również możliwość bliskiego poznania zawartości  hangaru, a w hangarze między innymi samolotami również słynnego samolotu i popularnie zwanego ANTKIEM czyli ANTONOW AN-2  w wersji desantowo-transportowej o znakach SP-KTK .  

Pod bacznym okiem Jerzego – pilota i instruktora lotniczego , można było wejść do ANTKA a nawet usiąść na miejscu pilota. Obserwując zaangażowanie wchodzących do ANTKA w poznawanie tajników tego samolotu, szczęśliwie udało się obronić kondycje eksploatacyjną naszego AN-a. Nasz sędziwy ANTEK jak się okazało robił również wyjątkową furorę jako tło dla pamiątek fotograficznych.

Kolejną atrakcją dla obecnych w tym dniu na lotnisku był  „tramwaj” podczepiony za samochodem UAZ, który zabierał wszystkich (w kilku wyjazdach)  na niezapomnianą wycieczkę – specyficzny „spacer” po historycznej infrastrukturze lotniska.


Po podliczeniu punktacji organizatorzy wyłonili najlepszych w poszczególnych kategoriach wiekowych i wręczyli dyplomy oraz nagrody.

Miły spełniony dzień dla jubilata - AKJ! Dla wielu uczestników pewnie nie zapomniany! Ale następna taka okazja będzie dopiero za rok!


Fundacja Military Park & Aeroklub Krainy Jezior  dziękują szkołom i ośrodkowi szkolno-wychowawczemu jak i samej młodzieży za obecność, aktywny udział i wykazaną sportową postawę .
A więc do zobaczenia przy kolejnej imprezie na lotnisku Kętrzyn Wilamowo!         

 

 
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt