[ 2013.07.22 ] Byliśmy na Festynie Lotniczym w Kownie!

W poprzedniej aktualności zapowiadaliśmy o zaproszeniu na Festyn Lotniczy do Kowna, zaplanowany z okazji 80-tej rocznicy przelotu litewskiego samolotu Lituanica przez Atlantyk. No to wybraliśmy się! Była nas spora ekipa bo 25 osób sześcioma samolotami (od ANTKA do ULM-ów) .

By się nie roztkliwiać tym wylotem warto w krótkich "żołnierskich" słowach zreasumować tą naszą wyprawę na Litwę. Wylot z Kętrzyna po godzinie 9-tej naszego czasu i powrót przed 18-stą. Bardzo ładna pogoda z wyraźnymi śladami opalenizny na buziach uczestników wyprawy.

Przelot do Kowna oraz powrót do Kętrzyna, planowo i bez zakłóceń, w średnim czasie 1h10’. Ekipa super a rozmiary i program Festynu nie wbiły nas w kompleksy, jak to trafnie zauważył Jakub Wożniak organizujący od kilku lat sympatyczne pokazy lotnicze na lotnisku w Gryzlinach.

Czy było warto? Oczywiście i to nie tylko z powodu piwa PILOT dostępnego w barku Kaunas Aeroklubas i przyjaznego przyjęcia kierownictwa partnerskiego nam Aeroklubu. Pierwszy raz obecni w Kownie (a było kilkoro), mieli okazję zaliczyć udany spacer poznawczy po starej części miasta, degustując przy okazji specjały litewskiej kuchni.

Dla zilustrowania obrazami przebieg jednodniowego lotniczego wypadu i ekipę wyprawy prezentujemy poniżej specjalny foto serwis.

Zarząd AKJ

Replika samolotu Lituanica (Bellanca CH-300 Pacemaker) na którym litewcy piloci Steponas Darius i Stasys Girenas w roku 1933 przelecieli Atlantykstrona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt