[ 2013.08.03 ] Pierwszy dzień Mazury AirShow 2013

Za nami pierwszy dzień Mazury AirShow 2013!

Bullsi mają fanów w każdym wieku!

*****

Członkowie Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz Stowarzyszenia Lotników Polskich wybrali się w niezwykłą podróż w przeszłość - odwiedzają miejsca związane z polskim lotnictwem.
Na zaproszenie Stanisława Tołwińskiego Prezesa Aeroklubu Krainy Mazur przyjechali też na Lotnisko Kętrzyn Wilamowo.
Wśród gości znaleźli się piloci doświadczalni Instytutu Lotnictwa w Warszawie i PZL Warszawa Okęcie oraz inżynierowie konstruktorzy, którzy brali udział w budowie samolotów powstających na Okęciu w Warszawie.
Wielu spośród gości to członkowie pionierskiej grupy, która przyjmowała od wojska lotnisko w Kętrzynie. W ramach rewitalizacji środowiska lotniczego w tym rejonie stworzono Aeroklub Kętrzyński oraz Szkołę Pilotów Agrolotnictwa Agrolot. Na terenie lotniska Instytut Lotnictwa rozpoczął przeprowadzanie lotów doświadczalnych samolotów agrolotniczych oraz urządzeń opryskowych i opyłowych. W ramach prób badano między innymi samoloty PZL M 15 (Belfegor), Trusch Commander oraz wszystkie modele PZL-106 Kruk.
Spotkanie miało niezwykły charakter - weterani złożyli kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi ważne wydarzenia związane z historią polskiego lotnictwa,
te pozytywne i te tragiczne. Wydarzenia, które dotknęły przyjaciół, znajomych i kolegów uczestników spotkania. Wzruszenie i emocje były wyraźnie widoczne na twarzach gości i tych spośród gospodarzy, którzy trzydzieści lat temu rozpoczynali swoją przygodę z lotnictwem.

*****

Uwe wraca ze strefy pokazów nad jeziorem Niegocin na lotnisko bazowe

*****

Akrobacje nad jeziorem Niegocin wykonywane są na wysokość 150 m, jednakże aby zapewnić naszej publiczności jak najlepsze wrażenia, piloci przed swoimi pokazami wykonują tzw. przelot płaski, na wysokości 50 m nad wodą.

 *****

Zdjęcie wykonane z pokładu Dakoty

  *****

Virtual visit the Mazury Airshow with the flight simulator Prepar3D from Kurz Sichtig. Każdy ma swój sposób na to, by poczuć się jak na AirShow!

  *****

Na lotnisku w Wilamowie też jest ciekawie! Przed chwilą można było podsłuchać, jak piloci komunikują się między sobą, ekipa Flying Bulls dała mały popis swoich zdolności, kolejne samoloty, startują i lądują, pojawiają się kolejni goście. Warto to zobaczyć!

  *****

Wszyscy zachwycają się dzisiejszą pogodą, a trzeba przyznać, że nas rozpieszcza!
Czy wiecie jednak, że dla pilotów może ona stanowić utrudnienie?
Brak wiatru eliminuje fale, co w połączeniu ze słońcem sprawia, iż tafla wody jest jak lustro! W efekcie pilotom trudniej jest ocenić odległość od wody, ale spokojnie, ze wszystkim dadzą sobie radę, zapewniając nam niesamowite widowisko.

  *****

"Żaba" jest prototypem, została złożona dziś rano na naszym lotnisku. Co prawda jeszcze nie lata, ale może już niedługo!

Na Lotnisko Kętrzyn Wilamowo, można przyjrzeć się samolotom z bliska!

Miła niespodzianka!
W związku z dużą ilością samolotów, które wezmą udział w pokazach, I blok zostanie przedłużony o 15 min, a II aż o godzinę!
Na deser dorzucamy zdjęcia z wnętrza Dakoty.

Na lotnisku od rana tętni życie, lada chwila odprawa pilotów.

W tym roku mamy przyjemność ponownie gościć Pana Tadeusza Sznuka znanego wszystkim z programu "Jeden a Dziesięciu", który będzie pełnił rolę komentatora wydarzenia "Mazury AirShow 2013".

"Ja tylko mówię widzom, że to piękne, co widzą, jest piękne. Troszkę jeszcze objaśniam, co dzieje się w powietrzu, żeby to nie był niemy film..."
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt