[ 2009.04.25 ] Pokazy kunsztu Straży Granicznej na Lotniczej Majówce z Wojskiem
     Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej aktywnie włączy się w obchody tegorocznej Wojskowej Majówki. Wzorem lat ubiegłych W-MOSG przygotowuje się do wystawienia stanowiska promocyjnego Straży Granicznej, sprzętu transportowego i wyposażenia znajdującego się w dyspozycji Oddziału.
     Pierwszym elementem tegorocznej ekspozycji Straży Granicznej będzie namiot promocyjny, w którym będzie można zasięgnąć wiedzy na temat służby w Straży Granicznej, a także uzyskać podstawowe informacje nt. funkcjonowania formacji, oraz nowych zadań realizowanych przez SG po wejściu do Schengen.
     W odniesieniu do sprzętu transportowego ekspozycja SG zawierać będzie: pojazd obserwacyjny wyposażony w kamerę termowizyjną, Land Rover z przyczepką, Jeep Cherokee, pojazd czterokołowy, samochód więźniarka i motocykl KTM. Wyżej wymienione pojazdy będą stanowiły stały element ekspozycyjny. Obok sprzętu transportowego zaprezentowane zostaną statki powietrzne II Wydziału Lotniczego Biura Lotnictwa SG: samolot Wilga oraz śmigłowiec Mi-2.
     Na stanowisku przygotowywanym przez W-MOSG będzie można zapoznać się z wyposażeniem specjalnym, wykorzystywanym w ochronie granicy państwowej jak również wykorzystywanym przez funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań W-MOSG. Osoby odpowiedzialne za prezentację ww. pojazdów i wyposażenia będą udzielać zwiedzającym niezbędnych informacji na temat ekspozycji SG.
     W ramach pokazów przygotowanych przez Wydział Zabezpieczenia Działań W-MOSG zaprezentowane zostaną ćwiczenia dynamiczne z wykorzystaniem psów służbowych i śmigłowca. W programie uwzględnione zostały ćwiczenia z zastosowaniem technik wysokościowych we współdziałaniu ze śmigłowcem Mi-2, takich jak: podejmowanie śmigłowca w przygodnym terenie i desantowanie funkcjonariuszy, zjazdy na linach i podejmowanie osób z terenu. Funkcjonariusze Straży Granicznej zaprezentują także ćwiczenia z wykorzystaniem taktyki i techniki antyterrorystycznej w tym: zatrzymywanie potencjalnie niebezpiecznych i uzbrojonych osób, prowadzenie pościgu za pojazdem oraz zatrzymywanie osób z wykorzystaniem środków przymusu bezpośredniego (psa służbowego oraz zestawu siatkowego), a także transport zatrzymanych sprawców. Przedmiotowe pokazy zostaną przeprowadzone w oparciu o zatwierdzone scenariusze i w trakcie prezentacji na Lotnisku w Wilamowie opatrzone będą właściwym wprowadzeniem i komentarzem.
     Udział Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie w uroczystych obchodach Wojskowej Majówki 2009 w dniu 1 maja 2009 r. jest jednym z przedsięwzięć uświetniających obchody XVIII rocznicy utworzenia Straży Granicznej oraz doskonałą okazją do pogłębiania identyfikacji Oddziału z regionem oraz jego mieszkańcami.
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt