[ 2016.04.01 ] 10 kwietnia - już szósta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem - na lotnisku Wilamowo

Zbliża się szósta rocznica tragicznej katastrofy rządowego samolotu Tu-154. Tradycyjnie, w dniu 10 kwietnia w godzinach porannych (08.20 -09.15) na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbędzie się wyjątkowy Apel Pamięci ... zadedykowany "Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem".

Jak przystało na ludzi wrażliwych, pragniemy w tym dniu dać wyraz pamięci oraz złożyć hołd ofiarom narodowej katastrofy pod Smoleńskiem. Niech to tragiczne wydarzenie skłoni nasze serca i umysły do zadumy, pokory, zgody obywatelskiej i powszechnej życzliwości.

Starosta kętrzyński, wójt gminy Kętrzyn oraz prezes Aeroklubu Krainy Jezior zapraszają na symboliczne uroczystości, na lotnisko Wilamowo, które rozpoczną się 10.04.(niedziela) o godzinie 8:20. przy obelisku upamiętniającym katastrofę (prezentowanym w asyście warty honorowej: wojska, straży granicznej, policji i strażaków). Specyficznego w swej wymowie symbolu widocznego wyrazu szacunku dla wszystkich ofiar smoleńskich. Opis obelisku i wyrażonych na nim zapisów zamieszczamy poniżej.

W niedzielny poranek, w czasie zaistniałej katastrofy, w asyście wielu pocztów sztandarowych, wozów strażackich, Kompanii Honorowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, Orkiestry Wojskowej Wojsk Lądowych, wielu delegacji z pocztami sztandarowymi, wozów strażackich oraz z udziałem społeczeństwa (w tym młodzieży szkolnej) odbędzie się wzruszający ceremoniał wspomnienia i modlitwa ekumeniczna duchownych różnych wyznań.
W ramach Apelu Pamięci zostanie przypomniana przez oficera 15 GBZ lista 96 ofiar z końcowym akcentem w formie wojskowej salwy honorowej a liczne delegacje złożą kwiaty pod obeliskiem.

Wszystkich którym ta tragedia pozostawiła w pamięci trwały ślad małości życia doczesnego, serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach 10 kwietnia br. na lotnisko Kętrzyn Wilamowo. Plakat - otwarte zaproszenie z programem uroczystości w załączeniu.

w imieniu organizatorów

Stanisław Tołwiński
Prezes AKJ

PS. Jako dodatkową informację dla zainteresowanych prezentujemy zamysł, wygląd i treści postawionego na lotnisku Kętrzyn Wilamowo obelisku, poświęconego ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem jedynego na lotnisku i pierwszego po katastrofie w kraju.

Odlew wykonany w zakładach w Reszlu, wyjątkowo z żeliwa by w wyniku naturalnych zmian rdzewiejąc symbolizował krwawienie.

Widok ogólny - rozerwany samolot z umieszczonym Godłem Narodowym (ORŁEM) w miejscu styku skrzydeł z głównym kadłubem nawiązując do pewnego wyrazu - symboliki ukrzyżowania.
Na prawy skrzydle napis "LECIELI BY UCZCIĆ OFIARY MORDÓW W KATYNIU A SWOJĄ TRAGICZNĄ ŚMIERCIĄ RANKIEM DNIA 10 KWIETNIA 2010 r. NADALI NOWY ŚWIATOWY WYMIAR ZAGŁADZIE POLSKICH OFICERÓW W 1940 r.".
Na lewym skrzydle napis "PREZYDENTOWI RP LECHOWI KACZYŃSKIEMU, MINISTROM, PARLAMENTARZYSTOM, DOWÓDCOM SIŁ ZBROJNYCH, DUCHOWIEŃSTWU - 96 OFIAROM LOTNICZEJ KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM".
Na stateczniku poziomym napis "CZEŚĆ ICH PAMIĘCI! WARMIA I MAZURY, AEROKLUB KRAINY JEZIOR, FUNDACJA MILITARY PARK, WILAMOWO, 7 MAJA 2010 r.".
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt