[ 2017.09.28 ] Na lotnisku Wilamowo zbliża się "Dzień Pamięci..."o wybitnych Polakach!

Nawiązując do wydarzenia z 6 października 1954 roku, kiedy to Prymas Tysiąclecia - Kardynał Wyszyński jako więzień stanu był przewożony ze Stoczka Klasztornego przez lotnisko Wilamowo i odlatywał z jednego miejsca internowania do drugiego, zainicjowałem (mając akceptację Kardynała Glempa oraz osobiste zaangażowanie arcybiskupa E. Piszcza b. ordynariusza Archidiecezji Warmińskiej) postawienie na lotnisku pamiątkowego obelisku.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na surowym kamiennym obelisku nastąpiło w dniu 6 października 2001 r. podczas uroczystej inauguracji uroczystości pn. „Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Od tego uroczystego wydarzenia „Dzień Pamięci …" został ustanowiony jako stałe święto, konsekwentnie realizowane każdego roku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.

Po śmierci Ojca Świętego , od 2006 roku uroczystości utrwalające pamięć o Wielkich Polakach są obchodzone pod nazwą „Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II”.

W tym roku jak i dotychczas przez minione 16 lat , obchody „Dnia Pamięci…” odbędą się w uroczystej oprawie, na których nie powinno zabraknąć nikogo komu wartości głoszone i postawa obywatelska Prymasa Wyszyńskiego oraz nauki Św. Jana Pawła II są bliskie.

Podczas zbliżającego się dnia 7 października 2017 r. zapraszam na lotnisko Wilamowo szczególnie pilotów jak i reprezentantów mediów , na uroczysty apel o godzinie 12.00 i Polową Mszę Świętą - celebrowaną przez Arcybiskupa Edmunda Piszcza, tradycyjnie w hangarze lotniczym.

Pisząc o tym chciałbym dać szczególny impuls pilotom gdzie w tym dniu będą oczekiwani a za pośrednictwem mediów zainspirować jak najszersze kręgi społeczeństwa , abyśmy wspólnie dali przykład młodym pokoleniom kultywowania ideałów i osoby zasłużonych Polaków.

Niech pewną dewizą naszej życiowej i codziennej postawy będą m.in. słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego "... Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi..." !

Stanisław Tołwiński
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt