[ 2019.07.29 ] Czasopismo Mazury AirShow’19 - w subiektywnej recenzji!
W Polsce jest wiele pokazów lotniczych i co roku pojawiają się nowe, jednak wśród nich zdecydowanie wyróżnia się Mazury AirShow. Nie dość, że jest to jedyna coroczna impreza lotnicza organizowana nieprzerwanie od ponad 20 lat, to jeszcze są to jedyne pokazy lotnicze w Polsce, które mają swój własny periodyk – „Mazury AirShow” – wydawany raz w roku magazyn opisujący nie tylko atrakcje imprezy, ale także ciekawe wydarzenia lotnicze związane z samymi pokazami oraz regionem. Właśnie ukazał się jego drugi numer.
Ubiegły rok był czasem celebrowania 100. rocznicy powstania Polskiego Lotnictwa. Wydarzeń rocznicowych nie zabrakło również na Mazurach. Nie była to jednak jedyna lotnicza rocznica obchodzona w tym regionie. Świętowano także 20-lecie pokazów lotniczych na Mazurach – najpierw w Kętrzynie, a potem również w Giżycku. Relacja z jubileuszowych uroczystości otwiera najnowsze wydanie „Mazury AirShow”, choć akcentów jubileuszowych jest tu oczywiście więcej.
Wspomniane wyżej cechy unikalne mazurskich pokazów, to oczywiście nie jedyne wyróżniki tej imprezy – i wcale nie najważniejsze. To co stanowi największą wartość Mazury AirShow wśród pokazów lotniczych to połączenie dwóch żywiołów: powietrza i wody. Większość atrakcji w powietrzu ma bowiem miejsce nad jeziorem Niegocin w Giżycku. Dzięki temu organizatorzy stworzyli wyjątkowe miejsce, gdzie szerszej publiczności prezentują się wodnosamoloty, które na czas pokazów często bazują na Niegocinie. W najnowszym wydaniu „Mazury AirShow” wiele miejsca poświęcono na tematy związane z tego rodzaju konstrukcjami lotniczymi. Słowa „wodnosamolot” i „hydroplan” odmieniane są przez wszystkie przypadki. Nie mogło zabraknąć największej gwiazdy mazurskich pokazów – samolotu PBY-5A Catalina – największej zarówno pod względem wymiarów jak i sławy jaką ten typ łodzi latającej zapisał się na kartach historii lotnictwa. Możemy więc przeczytać o tych znanych epizodach z historii Cataliny – jak wojenne wyczyny tych samolotów, ale także nieznaną historię – jak udało się ów samolot sprowadzić na Mazury, a był to wyczyn niebywały.
Oczywiście Catalina nie jest jedynym wodnosamolotem goszczącym w Giżycku, przy okazji mazurskich pokazów lotniczych. Choć ważny, jej przylot był jednak jedynie epizodem w historii Mazury AirShow. Do Giżycka przylatują regularnie inne wodnosamoloty. O ciekawostkach z nimi związanych również można przeczytać w najnowszym „Mazury AirShow”.
Ze względu na unikalne pokazy lotnicze, dziś śmiało można powiedzieć, że Giżycko jest polską stolicą wodnosamolotów, jednak nie zawsze tak było. Przed wojną wodnosamoloty w Polsce kojarzyły się nierozerwalnie z Puckiem, gdzie miał swoją bazę Morski Dywizjon Lotniczy należący do Marynarki Wojennej. Organizatorzy mazurskich pokazów chcą propagować tę część polskiej historii lotniczej. W najnowszym wydaniu „Mazury AirShow” ukazała się monografia polskiego lotnictwa morskiego okresu międzywojennego – historia stosunkowo mało znana, jednak obfitująca w ciekawe wydarzenia, a nawet skandale.
Warto podkreślić, że Mazury AirShow to impreza o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Praca zespołu organizacyjnego i ratowników pozostaje w cieniu lotniczych atrakcji. Tak naprawdę jednak sam proces przygotowania i szkoleń przed pokazami również jest interesujący. Po raz pierwszy właśnie na łamach najnowszego „Mazury AirShow” można poznać szczegóły funkcjonowania służb ratowniczych na tak wyjątkowej imprezie.
Na koniec ciekawostka: w najnowszym „Mazury AirShow” zamieszczono galerię zdjęć wykonanych przez fotoamatorów podczas pokazów. Są nie tyko zdjęcia samolotów i śmigłowców, ale także publiczności. Kto już bywał na giżyckich pokazach może odnajdzie na nich siebie, kto jeszcze tam nie był – niech koniecznie się wybierze...
Dla miłośników lotnictwa , unikalne i wyjątkowo eleganckie czasopismo – rocznik Mazury AirShow’19 o objętości 164+4 strony, jest propozycja bardzo ciekawej prezentacji wiedzy i informacji ponadczasowych. Już można go nabyć w niektórych salonach prasowych (warto poszukać) ale i zamówić wysyłkę pocztową, pisząc na adres: port@lotniskoketrzyn.pl i biuro@lotniskoketrzyn.pl. Oczywiście będzie dostępne w Giżycku oraz na lotnisku Kętrzyn Wilamowo podczas mazurskich pokazów lotniczych, w dniach 3-4.08.2019 r.
Grzegorz Sobczak
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.