[ 2020.04.11 ] 10 kwietnia na lotnisku Kętrzyn Wilamowo!
Zamierzenia wyjątkowej uroczystości (w asyście kompanii honorowych , orkiestry wojskowej , pocztów sztandarowych i szczególnych gości ) dla upamiętnienia 10-tej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem , niestety zniweczyła (nie zaproszona na uroczystości) epidemia koronawirusa.

Mimo istotnej zmiany funkcjonowania personalnego i instytucjonalnego , nie dopuściliśmy do osamotnienia jedynego na lotnisku i pierwszego w Polsce obeliska upamiętniającego ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Oczywiście dostosowując się do rządowych zaleceń ,w bardzo skromnej reprezentacji ale jednak!

Na godzinę gotowości (08.30) na lotnisko przybył Pan Michał Kochanowski -Starosta Kętrzyński reprezentując lokalne samorządy oraz Ksiądz ppor.SG Paweł Siebiesiewicz w imieniu duchownych wszystkich wyznań w Kętrznie.

Realizując pewną tradycję o 08.41 zaprzyjaźniona ekipa OSP przejmującym głosem syreny wozu strażackiego przez minutę obwieściła symbolicznie godzinę katastrofy. Następnie Ksiądz ppr. SG Paweł Siebiesiewicz (również kapelan W-MO SG) stając przed okolicznościowym obeliskiem poświęcił kilkominutową chwilę na modlitwę za Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkie towarzyszące Panu Prezydentowi osoby , które zginęły 10 lat temu pod Smoleńskiem.
Po zakończeniu modlitwy w rytmie tremolo na perkusji (odtwarzanych z zapisu magnetycznego) wiązanki kwiatów złożyli: Pan Starosta Michał Kochanowski, Ksiądz ppor. SG Paweł Siebiesiewicz oraz Stanisław Tołwiński w imieniu Aeroklubu Krainy Jezior oraz Fundacji Military Park, który również ustawił białe i czerwone znicze w literę ? V? obejmując tym złożone pod obeliskiem wiązanki kwiatów.

Uroczystość zakończyło odsłuchanie z zapisu magnetycznego utworu ?Cisza?? w przejmującym wykonaniu solisty na trąbce.

Myśląc o dzisiejszym dniu i tym z 2010 roku nie da się pominąć niesamowitego zbiegu dat i okoliczności. Wielki Piątek w zbiegu z dziesiątą rocznicą katastrofy pod Smoleńskiem i 80-tej rocznicy mordu NKWD polskich oficerów w Katyniu, skłania do rozważań o pewnej metafizycznej symbolice. Mam nadzieję , że nieważne gdzie jesteśmy aktualnie , realizując zalecenia krajowego sztabu kryzysowego epidemii , znajdzie się u Państwa moment na wspomnienie tej narodowej katastrofy i chwilę osobistej refleksji.

Kończąc relację z tej symbolicznej uroczystości , pragnę podziękować Panu Prezydentowi Andrzejowi Duda za skierowanie PRZESŁANIA do organizatorów i uczestników uroczystości, które również zamieszczamy w załączeniu by to PRZESŁANIE trafiło do jak najszerszych kręgów Polaków.


Za chwilę Wielkanoc a więc wszystkim ,którzy dotrwają do końca tej sprawozdawczej relacji, mimo wielu życiowych niespodzianek, życzymy ? Wesołych i Pogodnych Świąt Wielkanocnych.

Zarząd AKJ


strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt