[ 2007.08.10 ] Mazurskie Antki na XI Europejskim Zlocie An-2

9 sierpnia 2007 z mazurskiego lotniska Kętrzyn Wilamowo odleciały na XI Europejski Zlot AN-2 na Litwie trzy Antonowy – reprezentacja województwa warmińsko-mazurskiego. Celem ekipy była promocja Warmii i Mazur oraz zaproszenie zagranicznych załóg na przyszłoroczny XII Europejski Zlot Antonowów, który odbędzie się na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.

Antonowy – popularnie zwane Antkami dwupłatowce, stacjonujące na co dzień na mazurskim lotnisku Kętrzyn Wilamowo, już po raz kolejny reprezentowały Mazury na Europejskim Zlocie AN-2. Tym razem miłośnicy legendarnych samolotów zebrały  się na lotnisku Paluknio airpark, niedaleko Wilna, gdzie do niedzieli mieli okazję sprawdzić się w rozmaitych konkurencjach, zaprezentować swoje maszyny publiczności, a także wziąć udział w panelach dyskusyjnych. Załogę polskich samolotów stanowiło łącznie 27 osób, w tym między innymi: Jarosław Słoma – Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Dyrektor Stanisław Harajda oraz Beata Kantolak z Departamentu Turystyki i Promocji Regionu. W ekipie znaleźli się też dziennikarze i aktywiści zaangażowani w promocję Warmii i Mazur. Za sterami Antków zasiedli kpt. Jacek Janiga – na co dzień pilot Boeingów w PLL LOT, a także kpt. Marcin Wyszyński i Leon Wegner. Głównym celem wyprawy była promocja regionu warmińsko-mazurskiego na Litwie oraz wśród zagranicznych załóg, które przyleciały na Zlot z całej Europy.

Mazurskie Antki były atrakcją Zlotu – samoloty, malowane w wojskowe barwy maskujące, ze znakiem Warmii i Mazur na ogonie zostały już niejednokrotnie docenione na podobnych imprezach w całej Europie. Dwa razy po rząd samolotom z Aeroklubu Krainy Jezior udało się zdobyć tytuł „Mistera Zlotu” – na IX Europejskim Zlocie AN-2 wyróżnienie to otrzymała oryginalna salonka gen. Jaruzelskiego z zachowanym wystrojem wnętrza, rok później nowoczesna salonka przygotowana przez specjalistów od wnętrz An-2 z Litwy. Europejski Zlot AN-2 każdego roku organizowany jest w innym miejscu.

W przyszłym roku Antki z całego świata zawitają na lotnisko Wilamowo koło Kętrzyna, gdzie odbędzie się dwunasta edycja tej imprezy. Pierwszy weekend sierpnia 2008 roku na Mazurach zapowiada się podwójnie ciekawie dla wielbicieli lotnictwa. W tym samym czasie, na wilamowskim lotnisku będzie miał miejsce dziesiąty, jubileuszowy Festyn Lotniczy Mazury 2008.
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt