[ 2010.06.22 ] Samolotem na Warmię i Mazury
W najbliższy weekend tj. 25-27.06.2010 r. mieszkańcy niektórych rejonów Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny będą mogli obserwować niecodzienne zjawisko, bowiem nad ich głowami pojawią się liczne samoloty.

 Załogi lotnicze z różnych stron Polski i Litwy wezmą udział w rajdzie, który jest częścią projektu pod nazwą Inauguracja transgranicznej turystyki lotniczej, realizowanego przez trzy zaprzyjaźnione aerokluby - Aeroklub Krainy Jezior (Polska), Kauno Aeroklubas (Litwa) Marijampolės Aeroklubas (Litwa). Podczas rajdu po lotniskach i lądowiskach Warmii i Mazur piloci-turyści, towarzyszące im osoby, przedstawiciele samorządów, organizatorów turystyki i mediów będą mogli zapoznać się z turystyczną ofertą północno-wschodniej Polski oraz przekonać się o jej walorach przyrodniczo-krajobrazowych obserwując je z lotu ptaka, z lądu i z powierzchni wody jeziora Niegocin i Kisajno. Turystyczne rajdy lotnicze to coraz bardziej popularna forma spędzania czasu przez osoby reprezentujące tzw. lotnictwo ogólne. Piloci realizują swoją pasję, doskonalą swoje umiejętności, a ich bliscy towarzysząc im mogą cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu i jednocześnie korzystać z atrakcji miejsc, do których drogą powietrzną mogą dotrzeć znacznie szybciej, niż tradycyjnymi środkami transportu. Warmia i Mazury to jeden z najpiękniejszych rejonów Polski. Niestety z uwagi na peryferyjne położenie i bardzo słabo rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną, region ten nie wykorzystuje w pełni możliwości rozwoju turystyki. Powszechnie wiadomo, że dzięki komunikacji lotniczej czas podróży znacznie się skraca. Warmia i Mazury posiadają duży potencjał w tej dziedzinie, dzięki sieci lokalnych lotnisk i lądowisk, gotowych na przyjęcie turystów lotników. Czerwcowy rajd lotniczy po lotniskach znajdujących się na obszarze objętym wsparciem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska, z jednej strony pokaże lotnikom, że warto odwiedzić ten region choćby na weekend, a lokalnym organizatorom turystyki i przedstawicielom samorządów, że warto stworzyć ofertę dla tej grupy turystów oraz postrzegać lotniska i lądowiska jako istotny element infrastruktury komunikacyjnej, mający znaczenie dla rozwoju całego regionu.

Organizatorzy zapraszają do osobistych spotkań z Rajdem i odwiedzania lotnisk, na których będą lądować uczestnicy rajdu: Suwałki, Olsztyn Dajtki, Gryźliny, Kikity, Giżycko Mazury Residence, Kętrzyn Wilamowo.


strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt