[ 2010.04.10 ] Niewyobrażalna tragedia lotnicza i państwowa pod Smoleńskiem!!!
Sobotni poranek (10 kwietnia) zaskoczył wszystkich Polaków wiadomością niewyobrażalną. Wstrząsnął wiadomością tragiczną, która sparaliżowała serca i umysły nie tylko osób bliskich ofiarom lotniczej katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Nam obywatelom i członkom Aeroklubu Krainy Jezior trudno się pogodzić z tak wielką stratą osób najważniejszych w państwie. Osób, które swoją pracą i zaangażowaniem budowały nową wizję państwa demokratycznego, coraz szybciej rozwijającego się,liczącego się w Europie i Świecie, dającego nowe szanse i nadzieje nie tylko młodym polakom.
Lecieli by w Katyniu uczcić niezwykle uroczyście 70-tą rocznicę ludobójczego mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach – jeńcach "zagarniętych" we wrześniu 1939 roku, przez armię czerwoną, w wyniku jej zdradzieckiego zaatakowania Polski od wschodu. Lecąc na uroczystości, uczestnicy katastrofy, swoją śmiercią, w "ostatniej drodze" do Katynia, nadali jubileuszowi największego ludobójstwa niewyobrażalnego symbolicznego znaczenia! Ich ofiara nie zostanie zapomniana w sercach i umysłach wielu polaków!
Mimo, że ta tragedia nie dotknęła bezpośrednio naszych rodzin, jednak nie możemy pogodzić się ze stratą wybitnych osób! Osób dla AKJ ważnych bo często wspierających nasze inicjatywy i nasze imprezy lotnicze.
Zginęli Prezydenci, Ministrowie, Parlanetarzyści, najważniejsi Dowódcy Sił Zbrojnych Wojska Polskiego, załoga Tupolewa, oficerowie BOR oraz inni dostojnicy państwowi i społeczni zaproszeni do samolotu Prezydenta Kaczyńskiego. Wśród 96 ofiar katastrofy na ich liście dostrzegliśmy Jerzego Szmajdzińskiego – Wice Marszałka Sejmu RP, Generała Andrzeja Błasika – Dowódcy Sił Powietrznych RP oraz Piotra Nurowskiego – Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. To oni swoim autorytetem wspierali przez wiele lat Komitet Honorowy Festynów Lotniczych.
Generał Andrzej Błasik i Prezes Piotr Nurowski, którzy zaakceptowali swój udział w Komitecie Honorowym największej tegorocznej imprezy pn. "Mazury AirShow 2010", niestety nie będą już wśród nas. Nie wesprą swoim wielkim autorytetem i życzliwą radą organizatorów tego nowego wydarzenia zaplanowanego by promować Mazury i Polskę w Europie.
Wszystkim rodzinom i bliskim uczestnikom lotniczej katastrofy pod Smoleńskiem, składamy serdeczne kondolencje i wyrazy szczerego współczucia! Wszyscy w Aeroklubie Krainy Jezior łączymy się z rodzinami ofiar w ich zaskakującym dramacie, wielkim żalu i niezrozumiałego trudnego do opanowania bólu!
W naszym żalu kłaniamy się Dowództwu Sił Powietrznych z powodu straty swego Dowódcy i załogi Tupolewa z Pułku Specjalnego oraz wielu moim przyjaciołom z Polskiego Komitetu Olimpijskiego z powodu straty Piotra – Prezesa PKOL tak bardzo zaangażowanego w rozwój sportu olimpijskiego!
Nie zapomnimy Was! Cześć Waszej – Ich pamięci! Odpoczywajcie w spokoju!


Stanisław Tołwiński
10 kwiecień 2010 r.


strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt