Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShow

2009-10-03
Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II

W dniu 2 i 3 października 2009r., odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci Wielkich Polaków – Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Uroczystości patronują Prymas Polski Józef Kardynał Glemp oraz Stanisław Kardynał Dziwisz – Metropolita Krakowski.

 ... Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi...", - to słowa Kardynała Wyszyńskiego, które przyświecają idei organizacji „Dni Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II” - imprezy poświęconej utrwalaniu pamięci Wielkich Polaków oraz promocji patriotycznych i obywatelskich postaw.

 W dniu 2 października (piątek) w Stoczku Klasztornym uroczystości rozpoczną się mszą św. o godz. 17.00. Dla uczestników uroczystości przygotowano również program słowno – muzyczny o Prymasie Tysiąclecia w wykonaniu Katolickiej Szkoły Podstawowej w Smolajnach.

W dniu 3 października (sobota) 2009r., o godzinie 12.00 na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo przy obeliskach, rozpocznie się uroczysty apel w obecności pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, sybiraków, szkół, harcerzy, kompanii honorowych jednostek wojskowych z Giżycka, Węgorzewa i Straży Granicznej, reprezentantów władz państwowych i samorządowych oraz dostojników kościelnych różnych wyznań. Po apelu odbędzie się msza polowa w hangarze lotniczym, w otoczeniu samolotów, z udziałem Chóru Kościoła Św. Katarzyny i orkiestry wojskowej. Tradycyjnie uroczystości na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo kończy koncert orkiestry wojskowej z pokazem musztry paradnej oraz wspólny posiłek – bigos z kuchni polowej i spotkanie z harcerzami przy ognisku. Podczas uroczystości odbędzie się wystawa fotografii poświęcona Kardynałowi Wyszyńskiemu oraz Janowi Pawłowi II.

Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II jest poświęcony utrwalaniu pamięci Wielkich Polaków oraz promocji patriotycznych i obywatelskich postaw. Uroczystość jest inspirowana wydarzeniami z dnia 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński przez Lotnisko Kętrzyn Wilamowo był przewożony z miejsca internowania w Stoczku Warmińskim (Klasztornym) do innego miejsca – Prudnika Śląskiego. Wydarzenie to opisuje sam Kardynał Wyszyński w „Zapiskach Więziennych”. Pamięci Kardynała Wyszyńskiego i temu wydarzeniu poświęcono tablicę odsłoniętą na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo w 2000 roku.

 KONTAKT:

Małgorzata Witkowska -Pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju Usług i PR ; tel./fax 0 89 / 752 30 31 m.witkowska@lotniskoketrzyn.pl

ZAŁĄCZNIKI:

1. Program uroczystości

2. Fragment „Zapisków Więziennych” Stefana Kardynała Wyszyńskiego

DOSTĘPNE DODATKOWE MATERIAŁY (www.lotniskoketrzyn.pl/pressroom.php)

1. Zdjęcia  i treść tablic poświęconych Kardynałowi Wyszyńskiemu, Janowi Pawłowi II oraz lotnikom, którzy zginęli śmiercią lotniczą.

2. Zdjęcia z uroczystości

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA UROCZYSTOŚCI:

www.lotniskoketrzyn.pl/kardynal.php