Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShow

10-08-2007
MAZURSKIE ANTKI NA XI UROPEJSKIM ZLOCIE AN-2 NA LITWIE
XI Europejski Zlot Samolotów AN-2, Litwa, 9-12 sierpnia 2007

9 sierpnia 2007 z mazurskiego lotniska Kętrzyn Wilamowo odleciały na XI Europejski Zlot AN-2 na Litwie trzy Antonowy – reprezentacja  województwa warmińsko-mazurskiego. Celem ekipy jest promocja Warmii i Mazur oraz zaproszenie zagranicznych załóg na przyszłoroczny XII Europejski Zlot Antonowów, który odbędzie się na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.Antonowy – popularnie zwane Antkami dwupłatowce, stacjonujące na co dzień na mazurskim lotnisku Kętrzyn Wilamowo, już po raz kolejny będą reprezentować Mazury na Europejskim Zlocie AN-2. Tym razem miłośnicy legendarnych samolotów zbiorą się na lotnisku Paluknio airpark, niedaleko Wilna, gdzie do niedzieli będą mieli okazję sprawdzić się w rozmaitych konkurencjach, zaprezentować swoje maszyny publiczności, a także wziąć udział w panelach dyskusyjnych. Załogę polskich samolotów stanowi łącznie 27 osób, w tym między innymi: Jarosław Słoma – Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Dyrektor Stanisław Harajda oraz Beata Kantolak z Departamentu Turystyki i Promocji Regionu. W ekipie znaleźli się też dziennikarze i aktywiści zaangażowani w promocję Warmii i Mazur. Za sterami Antków zasiadają kpt. Jacek Janiga – na co dzień pilot Boeingów w PLL LOT, a także kpt. Marcin Wyszyński i Leon Wegner. Głównym celem wyprawy jest promocja regionu warmińsko-mazurskiego na Litwie oraz wśród zagranicznych załóg, które przylecą na Zlot z całej Europy.


Mazurskie Antki mają duże szanse stać się atrakcją Zlotu – samoloty, malowane w wojskowe barwy maskujące, ze znakiem Warmii i Mazur na ogonie zostały już niejednokrotnie docenione na podobnych imprezach w całej Europie. Dwa razy pod rząd samolotom z Aeroklubu Krainy Jezior udało się zdobyć tytuł „Mistera Zlotu” – na IX Europejskim Zlocie AN-2 wyróżnienie to otrzymała oryginalna salonka gen. Jaruzelskiego z zachowanym wystrojem wnętrza, rok później nowoczesna salonka przygotowana przez specjalistów od wnętrz An-2 z Litwy. 


Europejski Zlot AN-2 każdego roku organizowany jest w innym miejscu. W przyszłym roku Antki z całego świata zawitają na lotnisko Wilamowo koło Kętrzyna, gdzie odbędzie się dwunasta edycja tej imprezy. Pierwszy weekend sierpnia 2008 roku na Mazurach zapowiada się podwójnie ciekawie dla wielbicieli lotnictwa. W tym samym czasie, na wilamowskim lotnisku będzie miał miejsce dziesiąty, jubileuszowy Festyn Lotniczy Mazury 2008.

Katarzyna Tołwińska

Rzecznik Prasowy Lotniska Kętrzyn Wilamowo

tel. kom. 0 504 275 226

k.tolwinska@lotniskoketrzyn.pl 

www.lotniskoketrzyn.pl


E-Biuro Prasowe:

www.lotniskoketrzyn.pl/pressroom.php