Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShow

14-08-2007
Sukcesy mazurskich „Antków” na Litwie
Europejski Zlot Samolotów AN-2, Litwa, 9-12 sierpnia 2007

W minioną niedzielę, na lotnisku Paluknio airpark na Litwie, zakończył się jedenasty Europejski Zlot An-2. Reprezentacji Mazur, przy okazji promowania regionu wśród litewskich turystów i zagranicznych załóg, udało się wywalczyć kolejne już tytuły.

W ciągu dwóch ostatnich lat samoloty, stacjonujące na co dzień na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, zdobywały tytuły „Mistera Zlotu”, honorujące najładniejszą maszynę imprezy. Tym razem spośród trzech Antonowów, które wraz z 27 osobową załogą wyleciały na Litwę, wyróżniono nowoczesną salonkę w militarnych barwach, która zdobyła nagrodę za najładniejsze wnętrze. Ponadto piloci i pasażerowie „Antków” brali udział w wielu konkurencjach sprawnościowych, co zaowocowało zdobyciem przez polską drużynę drugiego miejsca w klasyfikacji ogólnej.

 W skład załogi, która reprezentowała Mazury na Zlocie, weszli samorządowcy województwa warmińsko-mazurskiego, biznesmeni i dziennikarze. Jednym z ich zadań była opieka nad stoiskiem z materiałami reklamowymi oraz wyrobami regionalnymi, które czekało na litewskim lotnisku na wszystkich zainteresowanych atrakcjami Warmii i Mazur. Europejski Zlot An-2 był dobrą okazją do promocji regionu, oprócz licznej widowni, wzięły w nim udział załogi z wielu państw, między innymi z Finlandii, Dani, Szwecji, Litwy, Słowacji i Wielkiej Brytanii. „Nasza obecność na Europejskim Zlocie An-2 pod Wilnem wpisuje się w naszą chęć przełamania lotniczego wykluczenia komunikacyjnego regionu Warmii i Mazur” - mówi Jarosław Słoma z Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

          Co roku miłośnicy Antonowów zbierają się w innym miejscu. Dwunasty Europejski Zlot An-2 odbędzie się na Mazurach, na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, w pierwszy weekend sierpnia 2008. W tym samym czasie na wilamowskim lotnisku będzie trwał dziesiąty, jubileuszowy Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa Festyn Lotniczy Mazury 2008.