Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShowData: 2007-03-16 skan źródło: Gazeta Olsztyńska

Więcej chętnych do wilanowskiego lotniska

W tym roku ma powstać spółka, która będzie zarządzała lotniskiem. Port powietrzny może nabrać większego znaczenia


W Wilamowie prawdopodobnie powstanie międzypowiatowe lotnisko. Wstępne deklaracje złożyli: starosta kętrzyński, giżycki, gołdapski oraz burmistrzowie: Bartoszyc, Kętrzyna i Olecka. W projekcie swój udział zadeklarowali również prywatni przedsiębiorcy. Jeszcze w tym roku ma powstać spółka, która będzie zarządzała lotniskiem. Dzięki temu port powietrzny nabierze większego znaczenia regionalnego.
– Poprosiliśmy ościenne samorządy o zadeklarowanie się, czy chcą brać udział w tym projekcie – stwierdza Tadeusz Mordasiewicz, starosta kętrzyński. – Chcemy udowodnić, że dążymy do wyznaczonych celów, które realizujemy sukcesywnie zgodnie z założonym planem. O naszym lotnisku rozmawiałem z Adamem Żyliński, wicemarszałkiem naszego województwa. To on decyduje o podziale pieniędzy na infrastrukturę wokół lotnisk w naszym regionie – dodaje starosta.
Spółka, która powstanie, będzie nie tylko zarządzać lotniskiem, ale przede wszystkim będzie pozyskiwać fundusze zewnętrzne na jego rozwój.
– Cieszę się, że w projekt zaangażowali się nasi lokalni przedsiębiorcy. Chodzi tu o branżę hotelarską – mówi Tadeusz Mordasiewicz. – Jeżeli pomysł zostanie zrealizowany tak jak zaplanowaliśmy, to te tereny będą miały ogromną szansę na rozwój turystyki – stwierdza.
Samorządy oraz prywatni przedsiębiorcy chcą przede wszystkim wybudować nowy pas startowy oraz wyremontować już istniejące. Na lotnisku miałyby odbywać się odprawy nie tylko pasażerskie, ale i towarowe. Na tym skorzystaliby lokalni przedsiębiorcy. Właściciel lotniska Stanisław Tołwiński w tym wspólnym przedsięwzięciu widzi także szansę rozwoju dla Wilanowa.
– Władze regionu chyba wreszcie „dojrzały” do tego przedsięwzięcia – stwierdza Stanisław Tołwiński, właściciel portu lotniczego w Wilamowie. – Wierzę, że wyjdziemy z cienia Szyman. Nikt nie słyszał o uroczystościach organizowanych w Szymanach, natomiast w Wilamowie tak. To świadczy o tym, jaką szansą na rozwój naszego powiatu oraz Warmii i Mazur jest ten niewielki port lotniczy – dodaje.
Lotnisko w Wilamowie obsługuje samoloty turystyczne i sportowe. Zasłynęło z festynów, które odbywają się od 9 lat. Biorą w nich udział piloci z całej Europy. Tu także odbywają się coroczne uroczystości ku pamięci Kardynała Wyszyńskiego.


Lotnisko Wilamowo

Lotnisko sportowe w okolicy Kętrzyna, powstało w 1935 roku. Lotnicze tradycje w okolicach Kętrzyna sięgają 1910 roku, a w 1929 r. przelatywał tędy sterowiec „Graf Zeppelin”. Lotnisko powstało jako zaplecze dla kwatery głównej Hitlera „Wilczy Szaniec” (niem. Wolfsschanze) w Gierłoży. Lotnisko służyło do obsługi pasażerskiej kwatery Hitlera i kwatery „Anna” w Mamerkach, a także wchodziło w system ochrony zewnętrznej kwatery głównej i pozostałych kwater. Były to dwa betonowe pasy przecinające się nawzajem tak, że tworzyły literę X. Pozwalało to na dostosowanie kierunków startów samolotów do kierunków wiejących wiatrów. Pas startowy po przedłużeniu oddano do użytku w grudniu 1941. Był on przystosowany do obsługi samolotów (w wersji pasażerskiej) Ju-52 i czteromotorowych Focke-Wulf 200 Fw Kondor.

Ewa Szyszkowska-Papis
Robert Izdebski
ketrzyn@gazetaolsztynska.pl