Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShowData: 2005-10-10 skan źródło: Gazeta w Kętrzynie

Papież na lotnisku

Wilamowo. Stanał pomnik Jana Pawła II
Papież na lotnisku
Głaz z płaskorzeźbą Ojca Świętego to symbol życia papieża-pielgrzyma. Pomnik odsłonięto na Lotnisku Wilamowo pod Kętrzynem.
Janowi Pawławi II - największemu pielgrzymowi lotniczemu świata - tak głosił napis na obelisku. Pomnik uroczyście odsłonięto w sobotę na Lotnisku Wilamowo pod Kętrzynem. Był to główny punkt corocznych obchodów Dnia Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Będzie pamiętał
Płaskorzeźba z wizerunkiem Ojca Świętego ma wiele symboli. - Promienie ukadają się w krzyż symbolizujacy ostatnie, pełne cierpienia chwile papieża - wyjaśnił Jerzy Stankiewicz, autor rzeźby. - Widoczna jest litera "V" - to victoria, czyli zwycięstwo. Sylwetka Ojca Świętego jest nad kulą ziemską, bo papiez dotarł wszędzie i wszędzie był kochany.
Obelisk poświęcił ks. abp Edmund Piszcz, metropolita warmiński. - Z tego miejsca papież będzie nam wciąż patronował - powiedział.
Arcybiskup przypominał pielgrzymki papieża.
-Zawsze przyjeżdżał do Polski po to, by przekazać konkretną naukę - mówił. - Podtrzymywał ludzi na duchu w czasie komunizmu i wskazywał właściwą drogę już po obaleniu ustroju totalitarnego.
Pamiętają o prymasie
Dzień Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego obchodzimy po raz piąty. Lotnisko Wiamowo jest miejscem szczególnym. Właśnie 51 lat temu kardynał Wyszyński był przewożony do więzienia w Prudniku Śląskim. W 2001 r. odsłonięto tablicę pamieci Prymasa Tysiąclecia. W ubiełym roku poświęcono obelisk ku pamięci lotników, którzy zginęli wykonując zadania lotnicze.
Lukasz Witkowski