Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShowData: 2005-10-13 skan źródło: Życie Kętrzyna

Uroczystości w Wilamowie

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Pawławi II
Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Uroczystości w Wilamowie
Po raz piaty, w minioną sobotę, na lotnisku w Wilamowie obchodzono "Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego Jak co roku, przy obelisku z tablicą poswięconą Kardynałowi, oddano hołd pamięci Prymasowi Tysiąclecia. W tej patriotyczno-religijnej uroczystości wzięli udział liczni mieszkańcy Kętrzyna i okolic, poczty sztandarowe kombatantów, sybiraków, szkół i harcerzy, kompanie honorowe jednostek wojskowyh z Giżycka i Węgorzewa, Straży Granicznej, duchowieństwo oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Lotnisko jest miejscem szczególnym. to właśnie, 6 października 1954 r. Kardynał Stefan Wyszyński z tego lotniska był przewożony z miejsca internowania w Stoczku Warmińskim, do nowego miejsca odosobnienia w Prudniku Śląskim. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w październiku 2001 r odsłonięto w pobliżu płyty lotniska tablicę pamiątkową. Był to jednocześnie początek obchodów "Dnia Pamięci Kardynała Stefana Wyszynskiego".
Głównym punktem sobotnich uroczystości było odsłonięcie obelisku poświęconego Janowi Pawłowi II. Wprawdzie Jan Paweł II nigdy nie był w Wilamowie, ale wielkie zwiazki osobiste Kardynała Wyszyńskiego i przyszłego Papieża Kardynała Karola Wojtyły stały się inspiracją dla organizatorów, aby właśnie w "Dniu Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego" uczcić pamięć Ojca Świętego odsłonięciem obelisku z płaskorzeźbą i tablicą Jemu poświęconą. Umieszczony na tablicy napis: "Janowi Pawłowi II największemu pielgrzymowi lotniczemu świata" nawiązuje bezpośrednio do licznych podrózy lotniczych Papieża Polaka.
"Gromadzimy się na modlitwę, modlimy się i przypominamy świadectwo wielkich Polków, ale nie po to, aby się chlubić, ale po to, aby świadomie podjąć to dziedzictwo i przekazać je dalszym pokoleniom." - Tymi słowami powitał zgromadzonych na wilamowskim lotnisku uczestników uroczystości ks. prałat Zygmunt Klimczuk, przewodniczący komitetu organizacyjnego.
"Szanowni i drodzy przyjaciele, wielki to zaszczyt i wielkie zobowiazanie dla ziemi kętrzyńskiej, tu na tym wilamowskim lotnisku odsłonięcie dzisiaj obelisku poświęconemu Ojcowi Świętemu. Wspaniały to początek Dni Papieskich w naszym regionie i naszym mieście" - mówił w imieniu organizatorów uroczystości burmistrz Kętrzyna - Krzysztof Hećman
Ceremonii poświęcenia i odsłoniecia obelisku dokonał ks. abp Edmund Piszcz - Metropolita Warmiński, a czynności tej towarzyszyły słowa modlitwy:"Racz Panie pobłogosławić i poświęcić ten właśnie obelisk, który przypomina nam postać Jana Pawła II, byśmy żyli Jego prawdą, świadectwemJego życia, świadectwem Jego cirpienia, świadectwem Jego śmierci"
Przy obelisku hercerze zaciągnęli wartę honorową. Po złozeniu przez delegacje wiązanek kwiatów, uczestnicy uroczystości przeszli do hangaru lotniczego, gdzie wzięli udział w mszy polowej, celebrowanej przez ks.abp Edmunda Piszcza.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości odbył się koncert orkiestry wojskowej oraz spektakl literacko-muzyczny "Młodzież -Ojcu Świętemu i Prymasowi Tysiąclecia". Chętni mogli także skorzystać z oferty wojskowej kuchni polowej i spotkać się przy ognisku z harcerzami.