Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShowData: 2005-08-07 źródło: Polskie Radio Program 1

Rozmowa z Krzysztofem Margańskim- konstruktorem ORKI

Rozmowa z Krzysztofem Margańskim- konstruktorem ORKI.
07.08.2005 r.

Marian Dachniewski: Moim gościem jest Krzysztof Margański - konstruktorem, inżynierem, lotnikiem. Wczoraj byłem na pokładzie Pana wspaniałego samolotu. Przepiękny, leciutki samolot no i słuchacze Jedynki radiowej mogli z tego pokładu Pana samolotu konstrukcji wysłuchać co widać z góry nad Mazurami.

Krzysztof Margański: Po prostu przylecieliśmy na Mazury, dlatego że chcielibyśmy zacząć prezentować ten nasz samolot, bo miejmy nadzieję że w przyszłym roku zaczniemy ten samolot sprzedawać. Ten egzemplarz na którym mieliśmy okazję się przelecieć to jest taki egzemplarz wzorcowy dla sprawdzenia charakterystyk tego samolotu. Głównie aerodynamicznych własności pilotażowych itd. Ale dopiero teraz w najbliższych dosłownie tygodniach będziemy oblatywać samolot jak to nam powiedział stary pilot hasło reklamowe „Samolot dla ludzi a nie tylko dla pilotów”.

Marian Dachniewski: Ale ja nie o handlu , my tu chcemy mówić tylko o Pana pasji, bo przecież takie samoloty ORKA są to najmłodsze konstrukcyjnie wynalazki, ale przecież szybowce akrobacyjne na których Jurek Makulak zdobywał mistrzostwa świata to właśnie wyszły spod tych 10-ciu palców.

Krzysztof Margański:No cóż, tylko jednak mimo wszystko stoją za tym pieniądze i to czy ktoś kupuje nasze samoloty, szybowce czy coś jest przykład głosowania. Jeżeli kupuje tzn. że im się podobają. No niestety jeżeli chodzi o szybownictwo powoli w jakiś sposób ginie. Coraz to mniej tych szybowców potrzeba. No i musieliśmy przerzucić się na konstrukcje samolotów. Mamy nadzieję że skonstruujemy taki samolot dla ludzi XXI wieku.

Marian Dachniewski: No właśnie, to będzie samolot w jednym zdaniu, bo pewnie będzie taki bardzo leciutki i taki…

Krzysztof Margański: Nie zupełnie, bo to jest cztery osoby, cztery walizy i możliwość transportu np. lodówki.

Marian Dachniewski: Dziękuję bardzo, dziś te samoloty można oglądać na kętrzyńskim lotnisku w Wilanowie jeszcze do końca dnia.