Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShowData: 2005-08-06 źródło: Polskie Radio Program 1

Rozmowa z pasażerem akrobacyjnej Extry 300 i 6-ścio krotnym mistrzem Polski Robertem Kowalikiem

Rozmowa z pasażerem akrobacyjnej Extry 300 i 6-ścio krotnym mistrzem Polski Robertem Kowalikiem____________________
POLSKIE RADIO Program 1, 07.08.2005 r.


Marian Dachniewski: Tutaj również na wilamowskim lotnisku wiele emocji, również i sportowych. Przed dwiema godzinami rozmawiałem z Robertem Kowalikiem 6-ciokrotnym mistrzem świata w akrobacji, mistrzem Polski ale i świata to w przyszłości. O akrobacji samolotowej mówiliśmy przed jego startem teraz będziemy podziwiać to co się dzieje. Każdy może spróbować tu właśnie w Kętrzynie swoich możliwości. Przed chwilą z tej maszyny EXTRA 300 trzystu konnej wysiadła zupełnie przypadkowa osoba, która pokonała tę barierę strachu, ale myślę również i wyczyn sportowy. Jak się Pani czuje? Przed sekundą wysiadła Pani z tego samolotu.

Pasażerka: Tak jak wsiadłam, tak i wysiadłam. Myślę, że czuję się bardzo dobrze. Bez żadnych zawrotów, bez niczego. Myślę, że chociaż to jest taki mały może nieduży samolot, ale ma przeciążenia bardzo wiele. No i uważam, że to co najlepsze było dla mnie to te śruby i beczki, najgorsze to było głową do dołu.

Marian Dachniewski: Panie Robercie korkociągi, trudno jest z taką przypadkową osobą sterować, kiedy ma się do pokonania tyle akrobacji sportowych? Czy łatwo porozumiewać się w czasie takiego lotu?

Robert Kowalik: Oczywiście, że można, a przy małych przeciążeniach jest to zupełnie bezproblematyczne. Natomiast przy większych przeciążeniach niestety jest to problem, jest to pewnego rodzaju wysiłek w czasie latania, więc jest to kłopot. Natomiast każdy może znieść te przeciążenia bardzo delikatnie. Korkociąg albo jak to Pani nazwała śruba to jest figura, którą każdy pilot misi umieć zrobić. Myślę, że nie ma w tym nic strasznego.

Marian Dachniewski: Proszę państwa jeszcze jest szansa jutro w Kętrzynie, Lotnisko Wilamowo do państwa dyspozycji. Gdyby ktoś nie wiedział co zrobić z przepiękną niedzielą zapraszamy tutaj. Pokazy lotnicze to dla tych którzy nie chcą spróbować własnych sił za sterami samolotu. A dla tych bardziej odważniejszych również wiele atrakcji. Bardzo serdecznie zapraszam. Można podziwiać Mazury i Krainę Jezior z lotu ptaka. To zawsze tu w Kętrzynie Wilanowie na lotnisku jest do państwa dyspozycji.