Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShowData: 2009-06-12 skan źródło: PORTEL.PL

Dzielnie szybują, celnie lądują

Niestraszny im wiatr, nie boją się deszczu. Wzbijają się w powietrze przy każdej pogodzie. Dziś (12 czerwca) na lotnisku Aeroklubu Elbląskiego wylądowało 12 załóg w ramach pierwszego Euroregionalnego Rajdu po Lotniskach Warmii i Mazur. Zobacz fotoreportaż.

Lotnisko w Elblągu jest pierwszym miejscem, do którego udali się uczestnicy Rajdu po wylocie z Kętrzyna. Lądowanie maszyn rozpoczęło się ok. godz. 11. I chodziło o to, by zrobić to celnie.

- Wystartowaliśmy po godz. 10 – mówi Jan Kidaj, pilot z Aeroklubu Świdnik. – Mieliśmy międzylądowanie na prywatnym lotnisku w Kikitach, a później już prosto do Elbląga. Od was ruszymy do Olsztyna. Nasz samolot to CESNA 182. Przeleciał dziś ponad 120 kilometrów.

     Drugim członkiem załogi Aeroklubu Świdnik jest Tomasz Ćwiek. Panowie wylądowali dziś celnie, bo na punkcie „0”. A nie jest to proste zadanie…

     - Zadanie na celność lądowania to jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji – przyznaje Zdzisław Janowski, prezes Aeroklubu Elbląskiego. – Jednak dziś to bardzo trudne do wykonania, szczególnie przy bocznym wietrze. W ogóle trudno się lata przy wietrze, deszczu czy w burzy.

     W Euroregionalnym Rajdzie nie biorą udziału piloci z Elbląga. Ale, jak zapowiada prezes aeroklubu, może w przyszłym roku…

     Zdzisław Janowski wyjaśnił przy okazji spotkania na lotnisku, czemu ma służyć Euroregionalny Rajd po Lotniskach Warmii i Mazur.

     - Ma przede wszystkim propagować lotniska położone na wielkich jeziorach – mówił. – Może ci piloci zachęcą innych, a może ściągną turystów także do naszego miasta?

     Organizatorem Rajdu jest Aeroklub Krainy Jezior działający na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, Aeroklub Elbląski jest partnerem tego przedsięwzięcia.

     W ramach Rajdu uczestnicy odwiedzą jeszcze lotniska w Olsztynie, Gryźlinach, Szymanach, Babiętach, Roskach oraz Giżycku.