Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShowData: 2003-10-01 skan źródło: Gazeta Olsztyńska

Kętrzyn – Wilamowo. Msza polowa na lotnisku

W sobotę na lotnisku w Wilamowie obchodzony będzie Dzień Prymasa Tysiąclecia. 49 lat temu więziony kardynał Stefan Wyszyński został wywieziony stąd do Prudnika Śląskiego.


Prymas Polski Stefan Wyszyński w latach 1953 – 54 przez rok był więziony w Stoczku Warmińskim
Z lotniska w Wilamowie 6 października 1954 przewieziony został do miejsca dalszego więzienia, do Prudnika Śląskiego.
Przed dwoma laty z okazji Roku Prymasa Tysiąclecia na lotnisku w Wilamowie odsłonięto obelisk poświęcony kardynałowi.

Honorowy patronat

Już po raz trzeci uroczystość przy obelisku zapoczątkuje apel z udziałem pocztów sztandarowych i kompanii honorowych jednostek wojskowych z Giżycka, Węgorzewa i Straży Granicznej.
Będą w niej uczestniczyć przedstawiciele władz państwowych, władz samorządowych oraz mieszkańcy z całego regionu.
- Dzień Pamięci ks. Stefana Wyszyńskiego w tym roku jest realizowany pod honorowym patronatem Józefa Glempa, prymasa Polski – wyjaśnia Katarzyna Tołwińska, rzecznik prasowy imprezy. – Uroczystość nawiązuje do 6 października 1954 roku, kiedy to kardynał Stefan Wyszyński z lotniska Kętrzyn – Wilamowo był przewożony z miejsca więzienia w Stoczku Warmińskim do innego miejsca w Prudniku Śląskim. Wydarzenie to Prymas Tysiąclecia zawarł w swoich zapiskach więziennych.

Msza w hangarze

W czasie uroczystości w hangarze lotniczym, w otoczeniu samolotów odbędzie się polowa msza święta celebrowana przez arcybiskupa Edmunda Piszcza, metropolitę warmińskiego.
- Jednym z celów imprezy jest rozpropagowanie i ugruntowanie trwałego związku myśli oraz postawy Prymasa Tysiąclecia ze społeczeństwem – uzupełnia Katarzyna Tołwińska. – Rangą postaci uczestniczących w organizacji i obchodach Dnia Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego stanowi o wadze tej inicjatywy nie tylko dla lokalnej społeczności.

Krystyna Szmit