Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShowData: 2007-07-02 skan źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn Natalia Tarkowska

Makuła znów mistrzem

 Makula znów mistrzem

 Na podkętrzyńskim lotnisku Wilamowo sensacji nie było – mistrzem Polski w akrobacji szybowcowej po raz kolejny został Jerzy Makula. W akrobacji samolotowej natomiast równych sobie nie miał Robert Kowalik.

 
Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej oraz Samolotowej miały się rozpocząć już w ubiegły wtorek. Niestety, poważną przeszkodę stanowiła pogoda. Starty pilotom uniemożliwiał albo zbyt silny wiatr, albo za niski pułap chmur (potrzebne jest minimum 1200 metrów, aby rozegrać zawody). W przypadku szybowców dodatkowym utrudnieniem jest deszcz. Dlatego do czwartku zawodnicy czas spędzali głównie na zwiedzaniu okolic – podziwiali Wielkie Jeziora Mazurski, wcześniej odwiedzili wilczy Szaniec w Gierłoży, a niektórzy pojechali również zobaczyć sanktuarium w Świętej Lipce.

– Piloci nie mogą się za bardzo oddalać od lotniska, ponieważ w każdej chwili może się okazać, że trzeba szybko wrócić i rozegrać zawody – informowała „Gazetę” w czwartek Katarzyna Tołwińska, szefowa biura prasowego i PR lotniska Wilamowo.Dopiero w piątek pogoda poprawiła się na tyle, by mistrzostwa mogły się w ogóle odbyć. – Najważniejsze, że nie pada deszcz, a pułap chmur był wyższy. Mimo to trzeba przyznać, że konkurencje i tak były rozgrywane w trudnych warunkach, szczególnie dokuczliwy był silny wiatr. Deszcz zaczął kropić dopiero w sobotę w południe, dlatego nie udało się zrealizować drugiej tury pokazów dla publiczności – dodaje Katarzyna Tołwińska.Niestety, zapewne z powodu pogody nie dopisała również publiczność, a trzeba zaznaczyć, że wstęp był bezpłatny. W piątek po południu na lotnisko przybyło około trzystu osób, trochę więcej było w sobotę.Pierwszego dnia piloci rywalizowali w programie dowolnym oraz obowiązkowym. – W piątek startowaliśmy z mistrzostwami już od godz. 6, a zakończyliśmy je dopiero o 19.30 – mówi Katarzyna Tołwińska. – Podobnie było w sobotę – pierwsze starty odbyły się już o godz. 5.30, a ostatnie – o godz. 11. Z powodu tego poślizgu musieliśmy przesunąć zakończenie imprezy. Kiedy sędziowie liczyli wyniki, w pokazach pozakonkursowych wystąpili Robert Kowalik, Wojciech Krupa i Jerzy Makula. Jak się później okazało, wszyscy trzej stanęli na podium mistrzostw Polski.W akrobacji szybowcowej bezkonkurencyjnie latał Jerzy Makula, który tym samym obronił tytuł. Tuż za nim uplasował się Maciej Pospieszyński, a trzecie miejsce zajął Stanisław Makula, syn mistrza Polski. W akrobacji samolotowej wygrał z kolei Robert Kowalik, drugi był Wojciech Krupa, trzecią pozycję zajął Ireneusz Jesionek.W ostatnim dniu zawodów została rozegrana konkurencja kończąca imprezę, czyli tzw. program nieznany.W komitecie honorowym zawodów byli m.in.: gen. dyw. pil. Andrzej Błasik – dowódca sił powietrznych, gen. Gromosław Czempiński – prezes Aeroklubu Polskiego, gen. bryg. Mirosław Kuśmierczyk – komendant główny straży granicznej, Paweł Łatacz – dyrektor naczelny Przedsiębiorstwa „Porty Lotnicze”, Piotr Nurowski – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Jacek Protas – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.Partnerami imprezy byli m.in.: urząd marszałkowski, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, pałac w Nakomiadach, Bakalie, Adams, Interster Yachting, Consor & Brokers, Petrolot, Firma Mieszkaniowa Włodarzewska, Agencja Nieruchomości Rolnych.

Patronat medialny nad mistrzostwami objęli: „Gazeta Wyborcza”, TVP2, TVP3, Polskie Radio Program 1, portal Onet.pl, „Skrzydlata Polska” i radio WaMa.