Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
DĽwięki


Data: 2006-08-06 Ľródło: Jedynka Polskie Radio

W audycji Witolda Sznuka rozmowa ze skoczkami, m.in. z Tomaszem Gryzem - szefem skoków spadochronowych na Festynie Lotniczym Mazury 2006

W audycji Tadeusza Sznuka rozmowa ze skoczkami, m.in. z Tomaszem Gryzem – szefem skoków spadochronowych na Festynie Lotniczym Mazury 2006
POLSKIE RADIO Program 1, 06.08.2006 r.


Tadeusz Sznuk: No to teraz spójrzmy w górę, Lotnisko Wilamowo i Marian Dachniewski.

Marian Dachniewski: Witam. Podniebne rodeo miało być u nas przez 2 dni, ale pogoda trochę pokrzyżowała te plany. Tak, czy inaczej odbywała się czę¶ć przynajmniej, zwłaszcza skoków spadochronowych. Klub sportowy PERFEKT z Gdańska zameldował się tutaj.

Tadeusz Sznuk: Bo przypomnijmy, jeste¶ na Jarmarku?

Marian Dachniewski: Tak, to jest Jarmark Lotniczy, Festyn Lotniczy w Kętrzynie, który odbywa się już od 8 lat. Tomasz Gryz instruktor z klubu sportowego PERFEKT z Gdańska. Wczorajsze pokazy odbyły się, ale dzisiaj to niewiadomo bo pułap chmur jest dosyć niski?

Tomasz Gryz: Dzień dobry. Tak, wczoraj po południu udało nam się dwa wyloty zrobić. Dzisiaj niestety mamy to co mamy na niebie - chmury chodz± po ziemi. Będziemy czekać.

Tadeusz Sznuk: Dwa wyloty i skoki spadochronowe, bo to o tym mówimy?

Marian Dachniewski: Chciałem zaprosić tych, którzy skoczyliby przed godzin±, ale czekamy po prostu na lepsz± pogodę. Ale mamy tych, którzy skoczyli wczoraj: Krzysztof Ossowski i Mariusz Kulik. Miałe¶ dług± przerwę?

Krzysztof Ossowski: Tak, miałem 5 letni± przerwę, ale pewnych spraw jak się okazuje, się nie zapomina, po staremu, te same klimaty, polecam wszystkim.

Tadeusz Sznuk: Ale jak to, to znaczy, że Pan po 5 letniej przerwie sam skoczył ze spadochronem?

Marian Dachniewski: Po 5 letniej przerwie sam skoczyłe¶?

Krzysztof Ossowski: Oczywi¶cie.

Marian Dachniewski: To jest wszystko możliwe, tutaj po prostu jest pod kontrol± instruktorów przede wszystkim, ale klub to już nie s± tacy zupełnie ¶wieży skoczkowie. Mariusz Kulik, Ty tych skoków masz trochę więcej, ale czy pamiętasz swój pierwszy?

Mariusz Kulik: Zdecydowanie, ale jeżeli chodzi o te wrażenia pierwszego skoku, tego na pewno nie zapomni żaden ze skoczków, dlatego proponuję pojawić się u nas tutaj w Kętrzynie, wykonać ten skok i samemu stwierdzić, czy się takie rzeczy zapomni, czy nie.

Marian Dachniewski: Teraz niespodzianka dla słuchaczy. Elżbieta D±browska, która ma już 18 lat, albo dopiero 18 lat. Proszę Państwa desperacja jest godna podziwu, bo siedzi tutaj w tym spadochronie i czeka na lepsze warunki pogodowe. Dlaczego taka desperacja ogromna?

Elżbieta D±browska: Wszystko z pasji, z zamiłowania do powietrza, do skoków, do adrenaliny, czekam na lepsz± pogodę. Na pewno skoczę – wszystko możliwe.

Marian Dachniewski: A czy wyobrażasz sobie, że ten skok będziesz musiała zapamiętać póĽniej, czy jeste¶ przygotowana do tego?

Elżbieta D±browska: Oczywi¶cie, takich rzeczy się nie zapomina.

Marian Dachniewski: Jak sobie wyobrażasz ten pierwszy skok, że co to będzie – wielkie wrażenie, czy wielkie wspomnienie, czy będziesz miała okazje podziwiać te wspaniałe krajobrazy?

Elżbieta D±browska: Na pewno będę podziwiać, jednak to jest wysoko, dużo rzeczy można zobaczyć. Tak jak mówiłam, takich rzeczy się nie zapomina, to jest wielkie wydarzenie na całe życie.

Marian Dachniewski: Proszę Państwa zapraszam do Aeroklubu Krainy Jezior, dzisiaj przez cały dzień. Naprawdę się trochę przeja¶nia i poza szkoleniami spadochronowymi, poza pokazami samolotów my¶lę, że żelazne nasze An-2 będ± prowadziły loty widokowe, bo ta akcja jest od lat. Wła¶ciwie trudno przeszkodzić temu wielkiemu fantastycznemu samolotowi, aby nie można było podziwiać tych pięknych krajobrazów mazurskich.

Tadeusz Sznuk: To bardzo zasłużona maszyna dla różnych rodzajów polskiego lotnictwa.