Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki


Data: 2002-08-03 skan źródło: Gazeta Wyborcza

Podniebne atrakcje

Podniebne atrakcje

Zespół akrobacyjny trzech samolotów z Litwy oraz pokazy skoków spadochronowych to największe atrakcje Festynu Lotniczego Kętrzyn 2002.

PRZEMYSŁAW PRAIS

Litewscy piloci swoje efektowne i trudne ewolucje wykonują na Jakach-52. Organizatorzy zapewniają, że widzom nic nie będzie zagrażało, gdyż samoloty będą latały kilkaset metrów od nich.
Ci, którym znudzi się oglądanie samolotów, będą mogli polatać dwusilnikowym Turboletem, który może zabrać na raz grupę 16 pasażerów. To największy samolot, jaki może lądować na lotniskach w naszym województwie. Na gości festynu czekają też AN-28 Skytrak oraz AN-2.
Zdaniem Stanisława Tołwińskiego honorowego prezesa i twórcy Aeroklubu Krainy Jezior, sobotnio-niedzielna impreza będzie jedną z największych tego typu w Polsce - Lotnisko w Wilamowie jest już znane w całym kraju, a nawet poza jego granicami - mówi Tołwiński.
Tołwiński kupił zaniedbane lotnisko pod Kętrzynem trzy lata temu, aby "tchnąć w nie życie" - W ten sposób zaspokajam swoją lotniczą pasję - dodaje.
Na lotnisku organizowane są kursy pilotażu oraz przeloty turystyczne. - Mam nadzieję, że moja działalność nie skończy się na Wilamowie - kontynuuje Tołwiński. - Zamierzam przywrócić do życia wybudowane jeszcze przed wojną lotniska w sześciu wschodnich powiatch woj. warmińsko-mazurskiego.
Lotniska mają funkcjonować dzięki wyposarzonej w nowoczesny sprzęt łączności i stacji meteo w Wilamowie.
Na czele komitetu honorowego Festynu stoi Jerzy Szmajdziński, minister obrony narodowej. A organizatorami są: Aeroklub Krainy Jezior, Starostwo Powiatowe w Kętrzynie, Urząd Miasta Kętrzyn, Urząd Gminy Kętrzyn, Wilcze Gniazdo j.v. Sp. z o.o. oraz S. Tołwiński & Partners. Patronat: Polskie Radio I, Radio Olsztyn, TVP3, onet.pl, "Przegląd Lotniczy - Aviation Revue", "Gazeta Wyborcza Olsztyn"