Press resources
Logotypes
Photos
Sounds


Data: 2006-08-25 skan źródło: Gazeta Olsztyńska

Mazurski Antek najpiękniejszy

WILAMOWO – JELENIA GÓRA. Europejski Zlot AN-2
Mazurski Antek najpiękniejszy

Mazurski Antek Stanisława Tołwińskiego z lotniska Kętrzyn Wilamowo okazał się najpiękniejszy. Wyboru dokonano podczas X Europejskiego Zlotu AN-2 w Jeleniej Górze. Mazurski Antek wyprzedził 15 innych samolotów tego typu z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Czech, Litwy, Łotwy i Polski.
Stanisław Tołwiński, właściciel Antka, nie kryje dumy. Rok temu tytuł An-2 otrzymał SP-KBT (Sierra Papa Kilo Bravo Tango) także z lotniska Kętrzyn Wilamowo.
– Jestem szczęśliwy, że mój Antek spodobał się uczestnikom Zlotu i oddali swoje głosy właśnie na niego – mówi.

Lepsi od Anglików
Do Wilanowa przyleciał też puchar starosty jeleniogórskiego za zajęcie III miejsca w klasyfikacji generalnej różnych konkurencji, między innymi w przeciąganiu na linie ogromnego Antka, obchodzeniu go na nartach wspólnych dla 6 załogantów, lądowaniu na celność i strącaniu balonów.
– Naszym najpoważniejszym konkurentem w tych dyscyplinach była ekipa z Wielkiej Brytanii, lecz najważniejsze było to, że wszyscy fajnie się bawiliśmy – podkreśla Tołwiński.
Która z dyscyplin sprawiła naszej załodze najwięcej trudności?
– Wszystkie były łatwe – śmieje się Stefan Weker, kapitan Antka. – Choć wymagają od pilotów pewnych świeżych u umiejętności praktycznych, ponieważ samoloty te są unikatowe i drogie w eksploatacji, więc stałe treningi były ograniczone – dodaje.
Obaj piloci podkreślają, że trudną konkurencją było lądowanie na celność, natomiast trochę pechowo poszło im strącanie balonów.

Mistrzowie promocji
Mimo iż mazurska załoga nie we wszystkich konkurencjach była pierwsza, to w promocji samolotów oraz regionu okazała się bezkonkurencyjna.
– Zaproszeni do Antonowów uczestnicy zlotu wyrażali swoją sympatię i podziw dla samego Antka. Udostępniliśmy samolot do zwiedzania, więc kolejka była olbrzymia – chwali się Tołwiński.
Tegoroczny Antek zwycięzca SP-KTS (czyt. Sierra Papa Kilo Tango Sierra). To salonka nowoczesna, świeżo przygotowana przez specjalistów od wnętrz An-2 z Litwy. Poprzedni Mister Zlotu to oryginalna salonka gen. Jaruzelskiego, z zachowanym wystrojem wnętrza. Oba samoloty można oglądać na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.