Press resources
Logotypes
Photos
Sounds


Data: 2006-10-08

Dzień Pamieci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II w sewrisie informacyjnym Radia WaMa

Paweł Krasowski: Zapraszam na informacje lokalne. W minioną sobotę na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo i w Stoczku Warmińskim obchodzony był „Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II”. 6 lat temu w niezwykle uroczystej scenerii lotniska odsłonięto pamiątkową tablice poświeconą Prymasowi Tysiąclecia nawiązując do 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński z Lotniska Kętrzyn Wilamowo był przewożony z miejsca więzienia w Stoczku Warmińskim do innego miejsca Prudnika Śląskiego. Rok temu postawiono także monument poświecony Papieżowi Polakowi -największemu pielgrzymowi lotniczemu. Tradycyjnie przy obeliskach zebrały się poczty sztandarowe akowców, sybiraków i harcerzy. Kompanie honorowe jednostek wojskowych, władze państwowe i samorządowe oraz licznie zebrana ludność. Wszyscy przyszli po to, aby oddać hołd pamięci wielkich Polaków – mówi główny organizator uroczystości Stanisław Tołwiński.

Stanisław Tołwiński: Jest to duże przeżycie, bo zarówno i fantastyczny w swym nastroju apel, prawda przy obeliskach i potem Msza przy asyście orkiestry wojskowej, kompani honorowej, tych akcentów. To łapie tak za serce, za duszę i warto to przeżyć.

Paweł Krasowski: Sobotnia uroczystość była podzielona na II części. I na Lotnisku w Kętrzynie, a II w Stoczku Warmińskim. W obu miejscach została odprawiona Msza Święta celebrowana przez arcybiskupa Edmunda Piszcza. Podczas kazań arcybiskup przypomniał jak bardzo ważną rolę w życiu Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II odegrała Matka Boska. Na zakończenie I części Janusz Cichoń, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przyznał Stanisławowi Tołwińskiemu medal za zasługi dla naszego regionu.

Janusz Cichoń: Pan Stanisław Tołwiński ma sporo zasług na swoim koncie. Bez jego działań swego czasu, pewnie nie moglibyśmy marzyć o operacji Mazurski Żagiel czy wreszcie pewnie nie uruchomilibyśmy Stanicy w Starych Sadach. Ośrodki żeglarskie w Mikołajkach, Giżycku, Sztynorcie też sporo mu zawdzięczają, bo przypomnę, był swego czasu Sekretarzem, potem Prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego. Od paru lat przywraca zdolność do obsługi ruchu lotniczego tu w Wilamowie, i robi to niezwykle skutecznie. Promuje nasz region nie tylko w Polsce, ale i na Świecie swoimi poczynaniami, działaniami.

Paweł Krasowski: Sam wyróżniony był nieco zaskoczony, ale i zadowolony.

Stanisław Tołwiński: Ja oczywiście nie czynię tego dla wyróżnień, dla odznaczeń. Ja mam wysoką własną motywację, a przede wszystkim bardziej czynię wiele rzeczy po to, żeby moi najbliżsi byli ze mnie dumni. Żeby moje córki nie musiały się mnie wstydzić, a wręcz cieszyły się, że mają ojca, który działa.

Paweł Krasowski: „Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II” zakończył sezon lotniczy na kętrzyńskim lotnisku. O tym jaki był powiemy w informacjach lokalnych za godzinę. Zapraszam.