Press resources
Logotypes
Photos
Sounds


Data: 2005-08-07 Ľródło: Polskie Radio Program 1

Rozmowa z Krzysztofem Margańskim- konstruktorem ORKI

Rozmowa z Krzysztofem Margańskim- konstruktorem ORKI.
07.08.2005 r.

Marian Dachniewski: Moim go¶ciem jest Krzysztof Margański - konstruktorem, inżynierem, lotnikiem. Wczoraj byłem na pokładzie Pana wspaniałego samolotu. Przepiękny, leciutki samolot no i słuchacze Jedynki radiowej mogli z tego pokładu Pana samolotu konstrukcji wysłuchać co widać z góry nad Mazurami.

Krzysztof Margański: Po prostu przylecieli¶my na Mazury, dlatego że chcieliby¶my zacz±ć prezentować ten nasz samolot, bo miejmy nadzieję że w przyszłym roku zaczniemy ten samolot sprzedawać. Ten egzemplarz na którym mieli¶my okazję się przelecieć to jest taki egzemplarz wzorcowy dla sprawdzenia charakterystyk tego samolotu. Głównie aerodynamicznych własno¶ci pilotażowych itd. Ale dopiero teraz w najbliższych dosłownie tygodniach będziemy oblatywać samolot jak to nam powiedział stary pilot hasło reklamowe „Samolot dla ludzi a nie tylko dla pilotów”.

Marian Dachniewski: Ale ja nie o handlu , my tu chcemy mówić tylko o Pana pasji, bo przecież takie samoloty ORKA s± to najmłodsze konstrukcyjnie wynalazki, ale przecież szybowce akrobacyjne na których Jurek Makulak zdobywał mistrzostwa ¶wiata to wła¶nie wyszły spod tych 10-ciu palców.

Krzysztof Margański:No cóż, tylko jednak mimo wszystko stoj± za tym pieni±dze i to czy kto¶ kupuje nasze samoloty, szybowce czy co¶ jest przykład głosowania. Jeżeli kupuje tzn. że im się podobaj±. No niestety jeżeli chodzi o szybownictwo powoli w jaki¶ sposób ginie. Coraz to mniej tych szybowców potrzeba. No i musieli¶my przerzucić się na konstrukcje samolotów. Mamy nadzieję że skonstruujemy taki samolot dla ludzi XXI wieku.

Marian Dachniewski: No wła¶nie, to będzie samolot w jednym zdaniu, bo pewnie będzie taki bardzo leciutki i taki…

Krzysztof Margański: Nie zupełnie, bo to jest cztery osoby, cztery walizy i możliwo¶ć transportu np. lodówki.

Marian Dachniewski: Dziękuję bardzo, dzi¶ te samoloty można ogl±dać na kętrzyńskim lotnisku w Wilanowie jeszcze do końca dnia.