Press resources
Logotypes
Photos
Sounds


Data: 2005-06-09 skan źródło: Tydzień Giżycki

Pchli targ i lupa

Pchli targ i lupa

Samoloty i motoszybowce, motolotnie i śmigłowce z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Litwy oraz Czech i Polski przyleciały do Wilamowa. Łącznie 111 statków powietrznych gościło na płycie podkętrzyńskiego lotniska w czasie IV Europejskiego Jarmarku Lotniczego w Wilamowie. Na niebie można było obejrzeż niemalże 500 operacji lotniczych i widowiskowy pokaz akrobacji wykonywanych na Jakach-52 przez litewski duet z Kowna. Samoloty wykonywały kombinacje lotnicze w odległości zaledwie paru metrów od siebie.
- Wymagana to ogromnej precyzji i skupienia, a nie jest to łatwe przy 34 stopniowym upale - opowiada Katarzyna Tołwińska z Aeroklubu Krainy Jezior.
Zainteresowaniem publiczności cieszyły się śmigłowce ratunkowe Lotniczej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Bydgoszczy - Mi-8 i Sokół W-3. Można było zajrzeć do wnętrza tych maszyn i obejrzeć sprzęt ratowniczy. Piloci pokazali możliwości obu śmigłowców w tzw. "próbie". Śmigłowce wisiały tuż nad ziemią, wznosiły się w zawrotnym tempie, wykonywały precyzyjne obroty, cofnięcia i inne figury nad samą ziemią, zakończone lotem nad lotniskiem. Podobnie jak w latach ubiegłych na płycie lotniska lądowały samoloty Zlotu Krajowego Towarzystwa Lotniczego AOPA Poland, zrzeszającego prywatnych właścicieli samolotów. W tym roku wzięło w nim udział 30 załóg.Pierwsze miejsce i Puchar Starosty Kętrzyńskiego dla najlepszej załogi polskiej odebrali: Błażej Krupa - pilot i Robert Mroczek - nawigator. Zwycięzcy otrzymali pięknie rzeźbione statuetki, a wszyscy uczestnicy zostali uhoronowani dyplomami. Lupy czyli nagrodę specjalną otrzymała załoga, która zajęła ostatnie miejsce. Puchar Starosty Kętrzyńskiego dla najlepszej załogi zagranicznej odebrali: Monika Zineviciute - nawigator i pilot Igor Pozamantir z Litwy.
Dodatkową atakcją dla koneserów awiacji była giełda używanych samolotów oraz kiermasz producentów i handlowców. Lotniczy "pchli targ" umożliwił hobbystom wymianę zbiorow, a także sprzedaż lub zakup staroci i pamiątek związanych z lotnictwem.
::(t)