Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShow

05.09.2011
Lecą na Litwę promować akcję Mazury Cud Natury

W dniach 9-11 września odbędzie się Międzynarodowy Rajd po lotniskach Litwy. Rajd będzie zapowiedzią Światowego Dnia Głosowania na Mazury ustanowionego przez Polską Organizację Turystyczną na dzień 15 września.

Kilkadziesiąt małych samolotów z Polski i Litwy weźmie udział w Międzynarodowym Rajdzie po lotniskach Litwy. Hasłem przewodnim wyprawy jest „Mazury Cud Natury”.

Podczas trzech dni wyprawy piloci będą musieli wykazać się precyzją pilotażu, bowiem na wybranych lotniskach Litwy odbędą się konkurencje lądowania na celność. Poza rywalizacją sportową na załogi lotnicze czeka bogaty program turystyczny. Załogi m.in. skorzystają z rejsu statkiem po rzece Niemen, zwiedzą najciekawsze atrakcje turystyczne w wybranych miastach Litwy oraz spędzą wieczory integracyjne z zaprzyjaźnionymi pilotami z Litwy.

Samoloty wylecą z lotniska Wilamowo koło Kętrzyna 9 września. Planowane jest odwiedzenie lotnisk/lądowisk: Sasnava k/Marijampola, Druskienniki, Alytus, Pociunai, Moletai, Birżiai, Istra, Ponevezys, Rajunai i Kaunas. Do Polski wrócą w niedzielę, 11 września w godzinach popołudniowych.

Rajd będzie prologiem Światowego Dnia Głosowania na Mazury, który ustanowiony został przez Polską Organizację Turystyczną na dzień 15 września. Piloci będą zachęcali Litwinów do oddania głosu na Mazury w ogólnoświatowym plebiscycie na 7 Nowych Cudów Natury.

Organizatorem Rajdu jest Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior.

Wielkie Jeziora Mazurskie to jedyny polski kandydat w międzynarodowym konkursie szwajcarskiej fundacji New7Wonders na Nowe 7 Cudów Natury. O zwycięstwo Mazury walczą w doborowym towarzystwie, w którym znalazły się m.in.: Amazonia, Wyspy Galapagos, Komodo, Klify Moher, Morze Martwe, Kanion Kolorado czy Wielka Rafa Koralowa. Mazury zakwalifikowano do grona 28 najpiękniejszych miejsc na świecie.