APEL PAMIĘCI… OFIAROM KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM

I. O … UROCZYSTOŚCI - ZAPROSZENIE

W hołdzie ofiarom katastrofy, już po raz kolejny  dnia 10 kwietnia odbędą się na lotnisku Kętrzyn Wilamowo szczególne uroczystości upamiętniające ofiary tragicznej katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem.

Lecieli, by w Katyniu uczcić niezwykle uroczyście 70-tą rocznicę ludobójczego mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach – jeńcach „zagarniętych” we wrześniu 1939 roku, przez armię czerwoną, w wyniku jej zdradzieckiego zaatakowania Polski od wschodu. Lecąc na uroczystości, uczestnicy katastrofy, swoją śmiercią, w „ostatniej drodze” do Katynia, nadali jubileuszowi największego ludobójstwa niewyobrażalnego symbolicznego znaczenia! Ich ofiara nie zostanie zapomniana w sercach i umysłach wielu Polaków! Mimo, że ta tragedia nie dotknęła bezpośrednio naszych rodzin, jednak ciągle nie możemy pogodzić się ze stratą wybitnych osób!

Nie możemy się pogodzić ale nie możemy dopuścić do zapomnienia o tym tragicznym wydarzeniu. Ta idea stała się i nadal jest głównym motywem organizacji w dniu 10 kwietnia Apelu Pamięci … „Ofiarom Katastrofy pod Smoleńskiem”, na który wszystkich zapraszamy.

Widok ogólny – rozerwany samolot z umieszczonym Godłem Narodowym (ORŁEM) w miejscu styku skrzydeł  z głównym kadłubem nawiązując do pewnego wyrazu – symboliki  ukrzyżowania.

Na prawym skrzydle napis „LECIELI  BY  UCZCIĆ  OFIARY  MORDÓW W  KATYNIU,  A  SWOJĄ  TRAGICZNĄ  ŚMIERCIĄ  RANKIEM   DNIA 10  KWIETNIA  2010 r.  NADALI   NOWY  ŚWIATOWY  WYMIAR  ZAGŁADZIE  POLSKICH  OFICERÓW   W 1940 r.”.

Na lewym skrzydle napis „PREZYDENTOWI RP LECHOWI KACZYŃSKIEMU,   MINISTROM, PARLAMENTARZYSTOM, DOWÓDCOM SIŁ ZBROJNYCH,   DUCHOWIEŃSTWU – 96 OFIAROM LOTNICZEJ KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM”.

Na stateczniku poziomym napis „ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!    WARMIA I  MAZURY,   AEROKLUB KRAINY JEZIOR,   FUNDACJA MILITARY PARK, WILAMOWO,   7 MAJA 2010 r.”.

Odlew wykonany w zakładach w Reszlu, wyjątkowo z żeliwa, by w wyniku naturalnych zmian rdzewiejąc symbolizował  krwawienie.

II. FOTOPREZENTACJA UROCZYSTOŚCI

III. PROGRAM APELU… 2023 ,​

IV. ORGANIZATORZY I PARTNERZY

Organizatorami Apelu Pomięci Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem rządowego samolotu TU-154 jest: Starostwo Powiatowe w Kętrzynie,  Miasto Kętrzyn, Gmina Kętrzyn oraz Aeroklub Krainy Jezior.

Dzięki wieloletniej współpracy z naszymi Partnerami: 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, 11 Pułkiem Artylerii z Węgorzewa oraz Orkiestrą Wojskową z Giżycka – Apel Pamięci z oprawą Kompanii Honorowych, asysty… zakończony salwą nabiera uroczystego i podniosłego charakteru.

V. PATRONI MEDIALNI

(zostaną opublikowani po zakończeniu uzgodnień)

VI. RELACJA Z WYDARZENIA W DNIU 10.04.2023