MZPL & MAZURY AIRSHOW

WITAMY !

W tej zakładce naszego portalu internetowego, poniżej udostępnimy – będziemy chcieli zaprezentować internautom KRÓTKĄ PREZENTACJE MAS (I), PARTNERÓW I PATRONIÓW (II), INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE  (III), PROGRAM MAS 2023(IV), LOKALIZACJĘ MAS (V), formularz ZGŁOSZENIA NA MAS (VI) oraz zapowiadane atrakcje, jak będą już znane. 

I. KRÓTKA PREZENTACJA MAS

Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa ma już wieloletnie tradycje i renomę w środowisku lotniczym. W 2023 roku   (w dniach 2-6.08. 2023 r.) będzie to już 25-ta edycja i jak dotychczas finałem tego międzynarodowego Zlotu są/będą w dniach  5-6.08.2023 mazurskie pokazy lotnicze pn. „Mazury AirShow”.

Co  tymi pokazami  oferowane jest obserwatorom, stałym partnerom, patronom medialnym, instytucjom i osobom wspierającym  „Mazury AirShow”, w syntetycznym opracowaniu przedstawiamy kilka bardzo istotnych  (w naszym uznaniu) atutów tego wielkiego IVENTU jak i z tego wynikających możliwości dla wszystkich partnerów. A więc:

 • Mazury AirShow to największe cywilne pokazy lotnicze „NON PROFIT” w Polsce, jedyne co do formy realizacji (nad wodą j. Niegocin i na wodzie – wodnosamoloty) niekomercyjne i nie biletowane.
 • Wyróżnione w konkursie „Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur” statuetką w kategorii wydarzenie, certyfikatem marki regionalnej Produkt Warmia Mazury” przez Marszałka Województwa oraz jako jedyne pokazy w Polsce mają prestiżowe wyróżnienie „BŁĘKITNE SKRZYDŁA”;
 • Organizowane od 1999 roku do 2022 r (22 edycji – najdłużej w Polsce), z wymuszoną przez COVID-19 przerwą w  2020 i 2021 r.;
 • Bazą pokazów i miejscem wystawy statycznej jest lotnisko Kętrzyn Wilamowo (historyczne lotnisko b. Kwatery Hitlera),
  a dynamiczne pokazy odbywają się w Giżycku na jeziorze (wodnosamoloty) i nad jeziorem Niegocin;
 • Oglądane są bez ograniczeń dostępu z plaży miejskiej, portu Żeglugi Mazurskiej, brzegów jeziora, statków i jachtów  zakotwiczonych na jeziorze, a nawet z balkonów domów Giżycka;
 • Obserwatorami mazurskich pokazów bywa 150 do ponad 200 tys. osób, co głównie jest uzależnione od warunków meteorologicznych;
 • W okresie poprzedzającym pokazy i w dniach pokazów funkcjonuje AirShow Radio, dzięki któremu w czasie realizacji bloków pokazów jest emitowany fachowy komentarz dla obserwatorów w promieniu kilkunastu kilometrów,
  za pośrednictwem zwykłych odbiorników radiowych lub z wykorzystaniem smartfonów (telefonów komórkowych);
 • W dniach pokazów funkcjonuje również Studio TV Mazury AirShow realizujące transmisję internetem w świat. W 2018 roku, kiedy odbyła się 20-sta edycja pokazów, zespół Studia TV odnotował wejścia z 40 państw.
 • Wydawane jest ponad czasowe czasopismo – rocznik „Mazury AirShow” (dot. wydano MAS’18,’19, i ’22) w atrakcyjnej szacie graficznej, dwujęzyczny (w j. polskim i angielskim). Wydawnictwo jest intelektualnym wsparciem największych cywilnych pokazów lotniczych w Polsce. W każdym roczniku jest atrakcyjna prezentacja wybranych samolotów, ciekawych zdarzeń i zespołów lotniczych, ważnych wydarzeń z historii lotnictwa oraz problemów rozwijającego się lotnictwa XXI wieku, w formie przystępnej dla szerokiego kręgu odbiorców.

Prezentując powyższe, liczymy na życzliwe przyjęcie do wiadomości atutów największych  cywilnych pokazów lotniczych, znanych w Europie pn. „Mazury AirShow”, a realizowanych w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i w okresie największego nasilenia turystycznego.

Mając powyższe na względzie zapraszamy do oglądania kolejnych edycji mazurskich pokazów. Zapraszamy również  partnerów zainteresowanych wykorzystaniem potencjału medialnego i reklamowego „Mazury AirShow” do publicznej promocji firmy lub szczególnej oferty.

II. PARTNERZY I PATRONI

III. INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

IV. PROGRAM MAZURY AIRSHOW 2023

W dniu 5 sierpnia 2023 r. (sobota)

Giżycko-plaża miejska nad j. Niegocin)

10.00-19.00

 – Dzień otwarty lotniska Kętrzyn Wilamowo
 – Wystawa statyczna samolotów na lotnisku Kętrzyn Wilamowo;
–  Loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury z samolotu (z lotniska Kętrzyn 

Wilamowo);

–  Badania lotniczo-lekarskie

11.00-12.00

 – uroczyste oficjalne otwarcie „Mazury AirShow 2023

                                              ( Scena MAS 2023 -Ekomarina Giżycko)

12.00-14.00

– I blok pokazów lotniczych (jezior Niegocin); 

14.00-16.00

– Program zaplanowany na lotnisku Kętrzyn Wilamowo;

16.00-18.00

– II blok pokazów lotniczych (jezior Niegocin);

18.00-20.00

– Program zaplanowany na lotnisku Kętrzyn Wilamowo;

20.00-22.00

– „Ship-Party” integracyjne spotkanie załóg lotniczych

(wyłącznie dla osób indywidualnie zaproszonych na Ship Party);

22.00-22.10

– Pokaz sztucznych ogni z/na j. Niegocin (fakultatywnie). 

W dniu 6 sierpnia 2023 r. (niedziela)

(miejsce j.w)

10.00-18.00

– Dzień otwarty lotniska Kętrzyn Wilamowo
Wystawa statyczna samolotów na lotnisku Kętrzyn        Wilamowo;
Loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury z samolotu (z lotniska 

Kętrzyn Wilamowo);

– Badania lotniczo-lekarskie 

11.00-14.00

– Finałowy blok pokazów lotniczych ( Giżycko, j. Niegocin);

14.30-15.00

– Uroczyste zakończenie „Mazury AirShow 2023

                                          (Scena MAS 2023 -Ekomarina Giżycko)

 

18.00

– Zakończenie lotów promocyjno-zapoznawczych w ramach   akcji Mazury z samolotu 

(z lotniska Kętrzyn Wilamowo);

V. LOKALIZACJA MAS

Część dynamicznych pokazów lotniczych w ramach programu „Mazury AirShow 2023” odbywać się będzie w Giżycku, nad jeziorem Niegocin, a najlepsze miejsce do oglądania podniebnych podpisów, w okolicach plaży miejskiej. Właśnie tam proponujemy znaleźć sobie „miejscówkę” do podziwiania podniebnego show.

A może ktoś ma możliwość oglądania ze statku lub na jachcie w towarzystwie przyjaciół?

Strefa lądowania skoczków spadochronowych podczas  „Mazury AirShow 2023

Dla tych na statku, własnym jachcie czy na balkonach domów w okolicy, warto pamiętać, że komentarz z pokazów lotniczych jest/będzie również emitowany przez AirShow Radio na częstotliwości 89,1 MHz.

Historyczne Lotnisko Kętrzyn-Wilamowo – bazą pokazów!

Jest/będzie to operacyjne lotnisko startów i lądowań samolotów biorących udział w pokazach podczas „Mazury AirShow 2023”. Tu będą stacjonowały samoloty XXV Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa. Będzie więc to miejsce gdzie będzie możliwość obejrzenia z bliska starty i lądowania, niezwykłe maszyny biorące udział w pokazach ale i eksponowane na wystawie statycznej.
Może to być okazja do zrobienia przy nich pamiątkowego zdjęcia i porozmawiania z pilotami lub uzyskać ich autograf. Symboliczne opłaty za wejście na lotnisko w dniach pokazów będą częściowym  wsparciem finansowym dla organizatorów mazurskich pokazów lotniczych.


Na lotnisku będzie możliwość skorzystania z wielu  innych atrakcji jak i loty widokowych, wystawa sprzętu wojskowego itp.

VI. ZGŁOSZENIE - KWESTIONARIUSZ UCZESTNICTWA

VII. ATRAKCJE MAS 2023