MZPL & MAZURY AIRSHOW

WITAMY !

W tej zakładce naszego portalu internetowego, poniżej udostępnimy – będziemy chcieli zaprezentować internautom KRÓTKĄ PREZENTACJE MAS (I), PARTNERÓW I PATRONIÓW (II), INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE  (III), PROGRAM MAS 2023(IV), LOKALIZACJĘ MAS (V), formularz ZGŁOSZENIA NA MAS (VI) oraz zapowiadane atrakcje, jak będą już znane. 

I. KRÓTKA - HISTORYCZNA PREZENTACJA MAS

Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa ma już wieloletnie tradycje i renomę w środowisku lotniczym. W 2024 roku   (w dniach 1-4.08.2024 r.) będzie to już 26-ta edycja, tym razem połączona z nowatorską Giełdą Lotniczą, a finałem, jak dotychczas, tego międzynarodowego Zlotu są/będą w dniach  3-4.08.2024 mazurskie pokazy lotnicze pn. „Mazury AirShow”.

Co  tymi pokazami  oferowane jest obserwatorom, stałym partnerom, patronom medialnym, instytucjom i osobom wspierającym  „Mazury AirShow”, w syntetycznym opracowaniu przedstawiamy kilka bardzo istotnych  (w naszym uznaniu) atutów tego wielkiego IVENTU jak i z tego wynikających możliwości dla wszystkich partnerów. A więc:

 • Mazury AirShow to dotychczas największe cywilne pokazy lotnicze „NON PROFIT” w Polsce, jedyne w latach 2010-2022 co do formy realizacji (nad wodą j. Niegocin i na wodzie – wodnosamoloty) niekomercyjne i nie biletowane.
 • Wyróżnione w konkursie „Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur” statuetką w kategorii wydarzenie, certyfikatem marki regionalnej Produkt Warmia Mazury” przez Marszałka Województwa oraz jako jedyne pokazy w Polsce mają prestiżowe wyróżnienie „BŁĘKITNE SKRZYDŁA
 • Organizowane od 1999 roku do 2022 r (22 edycji – najdłużej w Polsce), z wymuszoną przez COVID-19 przerwą w  2020 i 2021 r. W 2023 nie odbyły się z powodu odwołania decyzją Zarządu Aeroklubu Krainy Jezior;
 • Bazą pokazów i miejscem wystawy statycznej było/jest lotnisko Kętrzyn Wilamowo (historyczne lotnisko b. Kwatery Hitlera), a dynamiczne pokazy odbywały się w Giżycku na jeziorze (wodnosamoloty) i nad jeziorem Niegocin;
 • W latach 2010-22 oglądane były bez ograniczeń dostępu z plaży miejskiej, portu Żeglugi Mazurskiej, brzegów jeziora, statków i jachtów  zakotwiczonych na jeziorze, a nawet z balkonów domów Giżycka;
 • Obserwatorami mazurskich pokazów nad Jeziorem Niegocin bywało 150 do ponad 200 tys. osób, co głównie było uzależnione od warunków meteorologicznych;
 • W okresie poprzedzającym pokazy i w dniach pokazów funkcjonowało AirShow Radio, dzięki któremu w czasie realizacji bloków pokazów był emitowany fachowy komentarz dla obserwatorów w promieniu kilkunastu kilometrów,
  za pośrednictwem zwykłych odbiorników radiowych lub z wykorzystaniem smartfonów (telefonów komórkowych);
 • W dniach pokazów funkcjonowało również Studio TV Mazury AirShow realizujące transmisję Internetem w świat. W 2018 roku, kiedy odbyła się 20-sta edycja pokazów, zespół Studia TV odnotował wejścia z 40 państw.
 • Wydawane jest ponad czasowe czasopismo – rocznik „Mazury AirShow” (dot. wydano MAS’18,’19, i ’22) w atrakcyjnej szacie graficznej, dwujęzyczny (w j. polskim i angielskim). Wydawnictwo jest intelektualnym wsparciem największych cywilnych pokazów lotniczych w Polsce. W każdym roczniku jest atrakcyjna prezentacja wybranych samolotów, ciekawych zdarzeń i zespołów lotniczych, ważnych wydarzeń z historii lotnictwa oraz problemów rozwijającego się lotnictwa XXI wieku, w formie przystępnej dla szerokiego kręgu odbiorców.

Prezentując powyższe, liczymy na życzliwe przyjęcie do wiadomości atutów największych  cywilnych pokazów lotniczych, znanych w Europie pn. „Mazury AirShow”, a realizowanych w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i w okresie największego nasilenia turystycznego.

Rozważając założenia organizacyjno-programowe Mazury AirShow 2024 r. zauważyliśmy i doceniamy potrzebę zadbania o równowagę oferty dla publiczności, ale i dla szeroko rozumianego środowiska lotniczego (producentów, organizacji lotniczych, lotnictwa państwowo-wojskowego, Straży Granicznej i Policji oraz szczególnie dla pilotów, skoczków czy operatorów dronów).

Tak właśnie chcielibyśmy, aby Mazury AirShow 2024 zapisały się w pamięci wszystkich odwiedzających na lotnisku Kętrzyn Wilamowo w pierwszy weekend sierpnia 2024.  

Mając powyższe na względzie zapraszamy do oglądania kolejnych edycji mazurskich pokazów, tym razem na historycznym lotnisku b. Kwatery Hitlera. Zapraszamy również  partnerów zainteresowanych wykorzystaniem potencjału medialnego i reklamowego „Mazury AirShow” do publicznej promocji firmy lub szczególnej oferty.

II. PARTNERZY I PATRONI MEDIALNI MAS 2024

III. INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE MAS 2024

IV. PROGRAM MAZURY AIRSHOW 2024

W dniu 3 sierpnia 2024 r. (sobota)

10.00-19.00

Wystawa statyczna samolotów na lotnisku Kętrzyn Wilamowo;

–  Loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury z samolotu;

11.00-12.00

 – uroczyste oficjalne otwarcie „Mazury AirShow 2024;

12.00-14.00

– I blok pokazów lotniczych ;

14.00-16.00

– Program zaplanowany na lotnisku Kętrzyn Wilamowo;

16.00-18.00

– II blok pokazów lotniczych;

18.00-20.00

– Program zaplanowany na lotnisku Kętrzyn Wilamowo;

20.00-22.00

– „Ship-Party” integracyjne spotkanie załóg lotniczych

(wyłącznie dla osób indywidualnie zaproszonych na Ship Party);

                                                           W dniu 4 sierpnia 2024 r. (niedziela) 

 

              10.00-19.00              Wystawa statyczna samolotów na lotnisku Kętrzyn Wilamowo; 

                                                    Loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury z samolotu;                               

                                                

              11.00-14.00              – Finałowy blok pokazów lotniczych (Giżycko, j. Niegocin);

              14.30-15.00              – Uroczyste zakończenie „Mazury AirShow 2024”;

              18.00                          – Zakończenie lotów promocyjno-zapoznawczych w ramach akcji Mazury z samolotu;

V. LOKALIZACJA MAS 2024

W tym roku mazurskie pokazy lotnicze zaplanowane na pierwszy sierpniowy weekend (tj. 3-4.08.2024 r.) odbędą się w całości (dynamiczne i statyczne) na lotnisku Kętrzyn Wilamowo. 

Usytuowanie planowanej strefy pokazów ilustruje poniższe plansze:

 

 

KOMENTATORZY NASZYCH MAZURSKICH POKAZÓW

Komentarz z mazurskich pokazów lotniczych zawsze w wykonaniu ekstraligi takich znakomitości jak znany redaktor i pilot Tadeusz Sznuk, pilot samolotu MiG 29 (z doświadczeniem akrobacyjnym) Witold Sokół oraz wielki pasjonat wiedzy lotniczej Jakub Kulecki. Ilustracje z ich aktywności poniżej… 

Historyczne Lotnisko Kętrzyn-Wilamowo – bazą prezentacji statycznych i pokazów dynamicznych

 samolotów biorących udział w pokazach podczas „Mazury AirShow 2024”. Tu będą stacjonowały samoloty XXV Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa. Będzie więc to miejsce gdzie będzie możliwość obejrzenia z bliska starty i lądowania, niezwykłe maszyny biorące udział w pokazach ale i eksponowane na wystawie statycznej.
Może to być okazja do zrobienia przy nich pamiątkowego zdjęcia i porozmawiania z pilotami lub uzyskać ich autograf. Symboliczne opłaty za wejście na lotnisko w dniach pokazów będą częściowym  wsparciem finansowym dla organizatorów mazurskich pokazów lotniczych

 

Na lotnisku będzie możliwość skorzystania z wielu  innych atrakcji jak i loty widokowe samolotem oraz śmigłowcem, atrakcyjna wystawa sprzętu wojskowego. w tym Sił Brytyjskich itp.

VI. ZGŁOSZENIE - KWESTIONARIUSZ UCZESTNICTWA

VII. ATRAKCJE MAS 2024