(17.01.2023) Wspomnienia … z podziękowaniem … po Mazury AirShow 2022

Wprawdzie już kończy się styczeń  w 2023 roku jednak nie zapominany o letnim sezonie turystycznym , mazurskich pokazach lotniczych  i podziękowaniu współtwórcom.

Mimo wielu przeciwności,  po 2 latach przerwy  spowodowanej pandemią COVID 19, w pierwszy weekend sierpnia odbyła się już 22-ga edycja największych cywilnych pokazów lotniczych „non profit” w Polsce , znanych w Europie pn. „Mazury AirShow”  jako najatrakcyjniejsze wydarzenie turystyczne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Mazurskie pokazy lotnicze to wydarzenie nie komercyjne , realizowane przez wolontariuszy,  o wielkim potencjałem reklamowo-promocyjnym. By mogły być planowo i bezpiecznie zrealizowane,  wartością dominująca byli sponsorzy i materialni partnerzy . W tym roku istotną rolę odegrał  m.in. sponsoring PKN ORLEN oraz partnerskie wsparcie UM GIŻYCKO ,MENTOR , TOTALIZATOR-a SPORTOW-ego, AVIOMET-u czy firmy EMITEL..

Jak i w poprzednich latach można  było  podziwiać  popisy znakomitych pilotów, latających  nad taflą jeziora czy lądujące na jeziorze wodnosamoloty. A było co podziwiać! Zespól Akrobacyjny ORLIKI (7), ORLEN GRUPA AKROBACYHNA ŻLAZNY (3), z Litwy ANBO (dwukrotny Premier i b. Prezydent Litwy  Rolandas Paksas liderem) , samoloty historyczne  i ultralekkie jak i śmigłowiec  EC-120 z INVESTY ,zapewniły atrakcje tego wyjątkowego weekendu.

Ta już 22-ga  edycja pokazów lotniczych może być powodem do satysfakcji dla organizatorów , Burmistrza i samorządu Giżycka  oraz  partnerów MAS 2022 ale i  obywateli Mazur, bo „Mazury AirShow” stały  się atrakcyjną – eksportową wizytówką Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, realizowane w sercu Mazur , w okresie największego nasilenia turystycznego.

Ważną rolę dla zabezpieczenia logistyki zakwaterowania załóg lotniczych i specjalnych gości  spełniły współpracujące hotele, które zasłużyły na  dodatkową gwiazdkę.

Wyróżnikiem „Mazury AirShow 2022” w krajowych imprezach lotniczych , tak jak zawsze od 22 lat , są  wolontariusze , którzy są wyjątkowymi współtwórcami. Pewnym wzorem takiego wolontariackiego  zaangażowania może być  np. rodzinna ekipa (Weronika, Ewa i Eugeniusz Ładny z Giżycka ) czy Krzysztof Szkudlarek  jako wyjątkowy i w każdej sytuacji niestrudzony  szef zabezpieczenia organizacyjnego strefy pokazów w Giżycku oraz wielu , wielu innych.

Z pewną satysfakcją pragnę podkreślić również fakt tworzenia się środowiskowego wsparcia przez  instytucje i coraz liczniejszą reprezentację mieszkańców Giżycka.

Tym wszystkim (w tym partnerom, patronom, wolontariuszom) należą się słowa wspaniałego podziękowania . Jako inicjator i organizator realizacji już 22 edycji mazurskich pokazów lotniczych ,  dziękuje m.in. również tym tekstem   jak i opublikowanym w Głosie Ziemi Giżyckiej. W chwili wolnej zapraszam do poznania w styczniowym wydaniu Głosu Ziemi Giżyckiej mojej szerszej wypowiedzi pt. Wspomnienia, refleksje i podziękowania … po Mazury AirShow 2022”                    

Od lat moim celem było i jest, organizacją pokazów lotniczych dobrze służyć regionowi a szczególnie społeczności Giżycka. Tak dla szczególnego podkreślenia , to najdłużej w Polsce organizowane , największe cywilne w Polsce i jedyne tego typu w Europie (na wodzie i nad j. Niegocin). Zawsze w pełni „non profit” i nie biletowane, swobodnie oglądane z jachtów , statków i brzegów j. Niegocin.

Mnie te działania i osiągane efekty sprawiają  satysfakcję ale chciałbym aby każdy mieszkaniec Mazur a szczególnie Giżycka czuł się dumny ze swojej mazurskiej imprezy, na miarę międzynarodową ale zlokalizowaną właśnie w Stolicy Mazur, w Giżycku..

Stanisław Tołwiński